آمریکا: روسیه ‌می تواند از نفوذش برای توقف درگیری میان باکو و ایروان استفاده کند

بلینکن همچنین ادعا کرد ایالات متحده نگران است که روسیه تنش میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را تشدید کند.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه هیچ راه‌ حل نظامی برای این درگیری وجود ندارد، خواستار توقف فوری هر گونه اقدامات نظامی خصمانه شد.

نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در بیانیه هایی تلاش کردند تا دلایل بروز التهاب اخیر را از منظر خود توضیح دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بورل در بیانیه ای اعلام کرد: طی ساعات گذشته درگیری های شدیدی در امتداد مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان با تلفات جانی روی داده است. 

وزیر خارجه آمریکا افزود ایالات متحده عمیقا نسبت به گزارش‌های مربوط به حملات در امتداد مرز ارمنستان و آذربایجان از جمله حمله هایی که علیه مناطق و زیرساخت‌های غیرنظامی در داخل ارمنستان انجام شده، نگران است.

به گفته منابع دیپلماتیک هنوز زمان این جلسه قطعی نشده است.

از سوی دیگر وزارت دفاع ارمنستان نیز در بیانیه ای خبر داد که اوضاع در مناطق مرزی تا ساعت ۵ بامداد به وقت محلی ملتهب بوده و تیراندازی های شدید که “در نتیجه تحریکات گسترده طرف آذربایجانی آغاز شده”، کماکان ادامه داشته و نیروهای این کشور واکنش متناسبی به آن داده اند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84886812/%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D9%81%D9%88%D8%B0%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88-%D9%88

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارمنستانی مشغول فعالیت های تجسسی در مرز مشترک و نقل و انتقال جنگ افزار بوده و دوشنبه شب نیز دست به مین گذاری زده بودند. این وزارتخانه افزود که یگان های ارتش ارمنستان به تعدادی از مواضع، پناهگاه ها و استحکامات نیروهای نظامی این جمهوری با خمپاره و دیگر سلاح ها حمله کردند و در نتیجه تلفاتی به نیروها و خساراتی به زیرساخت های نظامی وارد شد.

“جوسپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست به مواضع خود قبل از تشدید تنش بازگردند و آتش بس را رعایت کنند.

منابع دیپلماتیک روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگار ایرنا گفتند که فرانسه درخواست نشستی اضطراری درباره درگیری ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شده است.

 وزیر خارجه آمریکا همچنین در بیانیه ای، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به توقف فوری درگیرهای جدید این دو کشور دعوت و تاکید کرد که این منازعه راه حل نظامی ندارد.

وی افزود: توقف خصومت ها و بازگشت به میز مذاکره، الزامی است. همه نیروها باید به مواضع قبل از تشدید تنش بازگردند و آتش بس باید به طور کامل رعایت شود.

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی افزود: اگر روسیه از نفوذ خود برای متوقف کردن خشونت و ایجاد صلح میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان استفاده کند، اقدام مثبتی خواهد بود.