ادعاهای جدید ضد روسی غرب در نشست شورای امنیت و تکذیب مسکو

مقامات اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که روس‌ها می‌توانند در آینده به دنبال خرید تجهیزات نظامی اضافی از کره شمالی باشند. این یافته‌های اطلاعاتی نخستین بار توسط نیویورک تایمز گزارش شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84881420/%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B6%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%DA%A9%D8%B0%DB%8C%D8%A8-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%88

“پاتریک رایدر” سخنگوی جدید وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در جمع خبرنگاران، با تایید ادعای تلاش روسیه برای خرید مهمات از کره شمالی، مدعی شد این تلاش نشان می دهد اوضاع روسیه در اوکراین خوب پیش نمی رود.

 نبنزیا ادامه داد روسیه  برای بررسی ارسال تسلیحات توسط آمریکا و اروپایی‌ها به اوکراین، خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شده است.

“ایلزه برندز کریس” دستیار دبیرکل سازمان ملل در امو حقوق بشر عصر چهارشنبه به وقت محلی در سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل مدعی شد ادعاهای معتبری درباره انتقال اجباری کودکان بدون والدین خود به سرزمین‌های تحت تصرف مسکو یا به کشور روسیه وجود دارد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل نیز در سخنانی روسیه را به راه‌اندازی سیستم غربالگری و پاکسازی در شرق اوکراین و خشونت متهم کرد.

این مقام دولت پوتین اظهار داشت مردم اوکراین برای نجات از دست رژیمی جنایتکار که آنها را به عنوان سپر انسانی در جنگ قرار می دهد، از کشورشان فرار می کنند.

این مقام سازمان ملل همچنین مدعی نگرانی نسبت به آزار جنسی زنان و دختران در این بازرسی ها شد.

ادعاهای سفیر آمریکا درسازمان ملل را نمایندگان کشورهای انگلیس، فرانسه و آلبانی نیز تکرار کردند اما واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده دائم روسیه در سازمان ملل این اتهامات را بی پایه و اساس خواند و رد کرد.

دیمیتری پولیانسکی معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز گفت که کشورهای غربی از اینکه مسکو خواستار برگزاری نشستی درباره کمک‌های نظامی به اوکراین شده است، خوشحال شدند.

وی  سیاست روسیه برای اعطای شهروندی و تابعیت به کودکان بدون والدین آنها را روشی ساده دانست و گفت که نگران هستیم چرا که چنین سیاستی این مجوز را به خانواده‌های روسی می دهد که این کودکان را به فرزندخواندگی بپذیرند.

نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل بامداد چهارشنبه در جمع خبرنگاران در مورد خبر تلاش روسیه برای خرید تجهیزات نظامی از کره شمالی گفت: من آن را نشنیده ام اما فکر می کنم این یک خبر جعلی دیگر است.

این مقام سازمان ملل روسیه را متهم کرد که  در حال اجرای عملیات پاکسازی است تا آن دسته از اوکراینی ها  که در سرزمین های تصرف شده از سوی روسیه هستند، مورد بازرسی های امنیتی قرار می‌گیرند که در موارد متعددی همراه با نقض حقوق بشر است.

این مقام سازمان ملل نیروهای مسلح روسیه و گروههای وابسته به آن را متهم کرد که افراد را مورد بازرسی بدنی قرار داده و گاه به اجبار آنها را برهنه و در مورد گذشته، روابط خانوادگی ها و دیدگاههای سیاسی آنها بازجویی می کنند.

نبنزیا اتهام پاکسازی و غربالگری غرب را رد کرد و گفت: نشست امروز که به درخواست آمریکا و آلبانی برگزار شد، ظرفیت این را داشت که به نقطه عطف جدیدی در کارزار دروغ‌ پراکنی اوکراین و حامیان غربی آن علیه روسیه تبدیل شود.

پیش از این وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گزارش های ادعایی درباره تلاش روسیه برای خرید تجهیزات و مهمات نظامی از کره شمالی را تایید کرد.