استاندار زنجان: مصرف انرژی و آب در تولید، بهره ورانه نیست

افشارچی ادامه داد: محدودیت‌هایی داریم که برخی از این محدودیت‌ها ساختاری بوده و برخی از بیرون وارد شده است؛ از طرفی مسئله بخشی نگری مجموعه های دستگاه‌های حاکمیتی هم مسائلی را ایجاد کرده است.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه مباحث ارزی تولیدکنندگان مربوط به اسناد بالادستی و سیاست‌های بانک مرکزی است، گفت: بانک‌ها در رده استانی دخالتی در این امور ندارند و مجری سیاست‌های ارزی هستند.
عبدالرضا خاتمی افزود: در خصوص پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش نیز، این مسأله تحت تاثیر منابع بانک هاست و در مجموع بانک‌ها اولویت را به مشتریان خود که سپرده‌گذاری دارند می‌دهند.

استاندار زنجان به تاثیر عدم ثبات قوانین و دستورالعمل ها در اقتصاد و تولید اشاره کرد و افزود: تاثیر این قوانین خلق الساعه در بعضی موارد خود چالشی جدید می‌شود.
وی با بیان اینکه با تمام توان پیگیر حل مسائل و مشکلات تولیدکنندگان هستیم، گفت: در زمان حاضر بخش قابل توجهی از مشکلات به موضوع رفع تعهد ارزی برمی‌گردد و اگر در کشور مکانیسم مبادله ارز راه بیفتد اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.
افشارچی به لزوم همکاری شبکه بانکی در تامین سرمایه در گردش بخش تولید اشاره کرد و گفت: تولید بهره ورانه ضرورت اصلی کشور است و باید به این سمت حرکت کنیم و حمایت ها هم باید با این رویکرد باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن افشارچی شامگاه یکشنبه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان افزود: در گذشته اقتصاد کشور نفت محور بود ولی شرایط تغییر کرده و در حوزه تامین انرژی، ارائه انرژی های مثل برق به شکل یارانه ای دیگر امکان ندارد.

در این جلسه تولید کنندگان مسائلی از جمله تخصیص نیافتن ارز توسط دولت عراق به واردکنندگان کالا از ایران، نوسان قیمت ارز و تخصیص نیافتن ارز، وجود نداشتن آزمایشگاه محصولات مربوط به خشکبار، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش، صادر نشدن ضمانت‌نامه برای حضور در کشورهای دیگر، لزوم توجه به واردات همزمان با صادرات، نبود مشکل در استان و مربوط بودن اغلب مشکلات به مرکز کشور و نگاه از بالا به پایین از مرکز، همخوان نبودن بین هزینه‌های انجام شده با قیمت فروش دستوری، فاصله بین دلار نیمایی و بازار آزاد، ناترازی انرژی و قطعی اجباری در واحدهای صنعتی در فصول سرد و گرم، هزینه‌های تحمیلی توسط شرکت‌های خدمات‌رسان بدون ارائه توضیح، کم بودن سبد کالاهای صادراتی، اخذ مالیات ۲درصدی از صادرات روی، تعهدات ارزی با نرخ اعلامی برای صادرکنندگان و افزایش قیمت حامل‌های انرژی به عنوان مشکلات حوزه تولید مطرح کردند و خواستار رسیدگی به آنها شدند.


منبع: https://www.irna.ir/news/85511515/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C-%D9%88-%D8%A2%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87-%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

وی اظهار داشت: به فعالان تولید توصیه می شود که نگاه به آینده داشته باشند و از تکنیک‌ها و ابزارهایی که مسیر تولید را بهینه می‌کنند بهره بگیرند.