امام‌جمعه آستارا: نقد رسانه‌ها باید با ارایه راهکار همراه باشد

امام‌جمعه آستارا بیان کرد: این شهرستان همچنین در بحث شیلات و کشاورزی نیز ظرفیت‌های خوبی دارد و استقرار صنایع تبدیلی و تکمیلی در منطقه می‌تواند به رونق بیشتر تولید و اشتغال مردم محلی کمک کند که انتظار می‌رود موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: برای مثال در شهرستان آستارا ظرفیت خوبی در بحث گیاهان دارویی وجود دارد که فعالیت در این زمینه بیشتر به صورت سنتی و در مقیاسی کوچک صورت می‌گیرد و در این زمینه انتظار می‌رود رسانه‌ای رسمی مانند ایرنا در راستای کمک به مسئولان به منظور جهت‌دهی به صنعتی شدن تولید و عرضه در این بخش ورود کند.

ایرنا که به عنوان خبرگزاری رسمی کشور از سال ۱۳۱۳ در زمینه اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کند، تا سال ۱۳۶۰ «خبرگزاری پارس» نام داشت اما پس از آن، با مصوبه مجلس شورای اسلامی به «خبرگزاری جمهوری اسلامی» تغییر نام داد.

نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در آستارا از دهه ۷۰ مسئولیت پوشش رویدادهای خبری شهرستان‌های آستارا و تالش را برعهده دارد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84840035/%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF

این خبرگزاری که بر اساس حروف اختصاری نام خود به زبان انگلیسی (Islamic Republic News Agency)، با عنوان «ایرنا (IRNA)» نیز شهرت دارد، اکنون در ۳۱ مرکز استان و ۲۴ شهرستان کشور دارای نمایندگی مصوب سازمان اداری و استخدامی کشور است و در ۴۲۸ شهرستان دیگر با استفاده از خبرنگاران آزاد، نسبت به پوشش رویدادهای خبری اقدام می‌کند.

حجت‌الاسلام باقری ارومی گفت: ایرنا به عنوان تریبون رسمی نظام جایگاه ویژه‌ای در فضای رسانه‌ای دارد که از این ظرفیت باید در راستای توسعه، بهره‌برداری صورت گیرد اما نباید از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی نیز غافل شد و در این راستا می‌توان در تعامل با فعالان فضای مجازی نسبت به بازنشر خبرهای رسمی و حرفه‌ای رسانه‌ای مانند ایرنا به منظور بیشتر و بهتر دیده شدن اخبار همت گماشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در شهرستان آستارا خبر زیاد است و فعالان رسانه‌ای هم تعامل و ارتباط خوبی با یکدیگر دارند، ابراز امیدواری کرد که نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در شهرستان آستارا در دوره مدیریتی جدید خبرهایی را مخابره کند که مثمر ثمر باشد و به ارتقای منطقه در راستای توسعه آن کمک کند.

محمد ملاحمزه‌زاده که به عنوان سرپرست نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در آستارا منصوب شده، دانش‌آموخته کارشناسی رشته مترجمی خبر انگلیسی از دانشکده خبر تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم ارتباطات اجتماعی در دانشگاه آزاد اردبیل است و مسئولیت نمایندگی ایرنا در شهرستان‌های قشم و کاشان را در کارنامه خود دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام محمدجواد باقری ارومی روز یکشنبه در دیدار سرپرست جدید نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در شهرستان آستارا اظهار کرد: به طور قطع ضعف‌ها و کاستی‌هایی وجود دارد که رسانه‌ها و از جمله ایرنا در کنار پرداختن به آنها باید نسبت به شناسایی و معرفی ظرفیت‌های موجود نیز اقدام کنند.

وی اضافه کرد: میوه‌ای مانند کیوی در محدوده‌ای به طول ۱۰۰ کیلومتر، از خود آستارا تا آنسوی شهرستان تالش، در حال کشت است و در حال حاضر محصول غالب به شمار می‌رود اما صنایع تبدیلی خاصی در این زمینه رونق نگرفته است؛ در حالی که می‌توان آن را به محصولی با ارزش افزوده بالاتر از جمله مربا، لواشک و مارمالاد یا میوه خشک فرآوری و به دیگر استان‌ها و حتی خارج از کشور صادر کرد.