امام جمعه اردبیل: دستگاه قضا و پلیس ایران موضع عاطفی در اغتشاشات به نمایش گذاشتند

وی افزود: نخیر اصلاً و ابداً ، آیا نمی‌توانستند از سلاح استفاده کنند؟ آیا عاجز بودند که از سلاح استفاده کنند؟ آیا ترس داشتند؟ خداوند فرمود :” أَتَخْشَوْنَهُمْ فَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَوْهُ ” (آیا از آنان می‌ترسید؟! در صورتی که اگر مؤمن هستید، خدا سزاوارتر است که از او بترسید) این‌ها عاجز نبودند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: تاریخ این‌ها را ثبت می‌کند و مماشات امروز از اوراق زرین در تاریخ انقلاب اسلامی است و باید هم این طور باشد البته حساب قاتلین مسلح جداست و امر مهم این است که ملت بزرگ ما متوجه این نکته شده و در حادثه اخیر بصیرت عظیمی پیدا کرده و مصداق” إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّیْطَانِ تَذَکَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ” شده است.

امام جمعه اردبیل با اشاره به اقدامات صورت گرفته در جهت قطع دست دلالان عنوان کرد: اخیراً در کشور اقدامات بسیار خوب برای کوتاه کردن دست دلالان و واسطه‌ها شده است و رفتن کالاهای دولتی مثل محصولات پتروشیمی، مشتقات نفتی ، سیمان و به بازار بورس دست تمام دلالان مواد پتروشیمی ، سیمان و غیره را که گاهی درآمد بسیار زیادی داشتند، قطع کرد و اخیراً ایران خودرو نیز محصول را در بورس با قیمت پایه اعلام می‌کند و مشتریان به رقابت می‌پردازند و وجه رقابتی به جای دلال به خود ایران خودرو اختصاص می‌یابد با این روش دلال کنار می‌رود و طبعاً قیمت رفته رفته واقعی‌تر می‌شود.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: نظام اسلامی حاشا و کلا به راه‌هایی که رژیم اسرائیل یا دولت‌هایی مثل عربستان، بحرین و مصر در برابر اعتراضات متوسل شدند وارد شود؛ فرهنگ دینی ، ادبیات انقلابی و شعور انسانی ما آن‌گونه برخوردها را کاملاً رد می‌کند؛ برخوردها در داخل خانواده معنی ندارد هرچند دشمن با تمام توان برای ایجاد زمینه خشونت شیطنت می‌کند و نیروهای انتظامی و بسیج و موالیان انقلاب ضربه خوردند و بعضی‌ها در نهایت مظلومیت جان خود را از دست دادند اما راضی نشدند ملت صدمه ببیند به حدی که صدای بخش زیادی از مردم بلند شده که مماشات بس است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه در مصلای اردبیل با اشاره به مسائل اخیر کشور اظهار کرد: یک نکته بسیار مهم در غائله اخیر نباید از توجه ملت ما مغفول بماند و در روزهای گذشته به طور مداوم می‌شنیدید که فلان بسیجی شهید شد، فلان افسر ترور شد، فلان طلبه شهید شد، فلان پاسدار ترور شد ، فلان افسر سیلی خورد ، فلان مامور کتک خورد و… آیا اینها عاجز بودند؟.

وی با تاکید بر اینکه مطالبه دیگر مردم عدالت در استخدام است گفت: خانواده‌ها و والدین به این مساله بسیار حساس هستند ، اگر این موضوع حساب شده و از روی عدالت نباشد تخریب آن فوق‌العاده می‌شود و هیچ کس نباید در روند استخدام دخالت کند و همه توجه کنند که استخدام در دوایر دولتی با آزمون صورت می‌گیرد و آزمون را هم سازمان سنجش کشور برگزار می‌کند ،در حال حاضر به ازای هر سه نفر که بازنشسته می‌شوند یک نفر جذب می‌شود.

وی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به موضع‌گیری‌های برخی مشاهیر هنری کشور در حوادث اخیر ابراز کرد: عجیب این است که بعضی از مشاهیر هنری بدون توجه به این نکته ارزشمند، نظام را متهم می‌کنند و سوژه عظیمی برای دشمن درست می‌کنند؛ در ایذه در تیراندازی کورکورانه تروریست‌های وهابی، عده‌ای از مردم عادی و یک نوجوان شهید می‌شود و فوراً در صفحات بعضی از مشاهیر هنری، نظام متهم می‌شود و قاتل بعد از دستگیری اعتراف می‌کند و ریختن خون شیعه را مساوی با ورود به بهشت می‌داند ولی باز آن چهره هنری که متعلق به کشور ماست بر نظر خود اصرار می‌کند.

آیت‌الله عاملی در بخش دیگر خطبه‌ها با تاکید بر اینکه قرار است ما در خطبه‌ها مطالبات معقول و منطقی ملت را مطرح کنیم تا احتیاجی به کف خیابان نباشد، گفت: یکی از مطالبات مهم این است که سیستم مالی و اداری آنچنان دقیق و شفاف و حساس باشد که امکان فساد و تخلف از مجموعه‌های دولتی کاملاً ریشه کن شود.

آیت‌الله عاملی گفت: این اوج حرمت و احترام به ملت است که می‌گویند مظلوم قادر، کلمه مظلوم قادر وصف امیرالمومنین است و یعنی سلاح در دست باشد سیلی بخوری، فحش بخوری، سنگ بخوری اما شلیک نکنی بلکه بگویی وظیفه من نجات این جوان یا نوجوانی است که کانال‌های هوایی دشمن با قدرت سحار خودشان دجال‌وار باورهای او را سوزانده‌اند.

او افزود: دولت محترم با توسعه دولت هوشمند و دولت الکترونیک رفته‌رفته تمام گلوگاه‌های حساس را حذف می‌کند و تعیین جایزه هنگفت از طرف دستگاه قضاء برای گزارش فساد نیز قدم مثبتی است و این اقدامات عملی کردن یک آرزوی بزرگ ملت ما است و همه ملت آرزو دارند یک سیستم بسیار هوشمند بر کل مراودات مالی ، مجوزها ، برخورداری‌ها ، تمکن‌ها، تمول‌ها ، مزایده‌ها ، مناقصات و ارائه تسهیلات حاکم شود.

وی ادامه داد: عجیب اندر عجیب این است که دشمن با قدرت سحار رسانه‌ای خود به راحتی حقایق را قلب می‌کند و قلع و قمع را به نظام اسلامی نسبت می‌دهد و هم می‌کشد و هم از آن به نفع خود استفاده می‌کند و عده ای هم متاسفانه قبول می‌کنند مثل معاویه که هم عمار را کشت و هم آن را به پای علی نوشت!.

امام جمعه اردبیل افزود: آیا فکر کردید چرا دشمن از تمام مرزها سلاح وارد و اقدام به ترور بهترین نیروهای ما کرد؟ چون در حسرت این است که نیروهای امنیتی ایران را وارد فاز خونریزی کند اما احسنت به نیروهای امنیتی و به متصدیان امنیت کشور که در تور آنها نیفتادند و گفتند ما یک خانواده را تشکیل می‌دهیم و داغ آن آرزوی شوم را به دل دشمن گذاشتند.

استان اردبیل با یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در شمال ایران واقع شده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84952918/%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%82%D8%B6%D8%A7-%D9%88-%D9%BE%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D8%B9%D8%A7%D8%B7%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%BA%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D8%AA

وی ادامه داد: در نهادهای حاکمیتی به ازای دو نفر یک نفر البته شرکت‌های طرف قرارداد با ادارات برای نگهبانی و خدماتی جذب دارند که دولت تصمیم گرفته این جذب‌ها را نیز سازماندهی کند و از این به بعد حتی جذب شرکت‌ها نیز با آزمون خواهد بود و وقتی مجوز برای جذب شرکتی آمد، باید اداره مربوط این مجوز را رسماً اعلام کند و سپس آزمون برگزار شود تا هرگونه جذب در شرکت‌ها هم شفاف باشد.

وی ادامه داد: در این روزها یک حقیقت بسیار بزرگی اتفاق افتاد که در تاریخ ایران و جهان و در کل دنیا بی‌نظیر است و پلیس ایران و نیروهای امنیتی تصمیم گرفتند خود را فدا کنند اما بخشی از ملت را که استکبار جهانی با قدرت اهریمنی رسانه‌ای خود با دروغ و افترا و آمارسازی فریب داده، نجات دهند؛ خدایا این چقدر ارزشمند است! ایران اسلامی مظلوم ولی مقتدر در این روزها ارزش‌های بزرگی را به تماشا گذاشته ولی امپراطوری رسانه‌ای غرب آن را پنهان و سانسور می‌کند در حالی که حدود۷۰ نفر از نیروهای انتظامی، بسیج و سپاه شهید شده‌اند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با اشاره به اینکه امروز دنیا روی دروغ، قلب حقایق، حق ویژه و درجه‌بندی انسان ها اداره می‌شود و این نگاه دنیا را از صلح جهانی که نیاز اصلی امروز بشر مجروح و بشر کرامت شکسته است دور می‌کند، اظهار کرد: قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل که تصویب کرد کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره بررسی عملکرد پلیس ایران تشکیل شود، برای ما سوال است که پلیس اسرائیل ۷۰ سال است که هر روز فلسطینی‌ها را می‌کشد چرا این کمیته آنجا تشکیل نمی‌شود؟.

وی با اشاره با شهادت نیروهای انقلابی در روزهای اخیر خاطر نشان کرد: حدود ۷۰ نفر از نیروهای انقلاب جان خود را فدا کردند تا خون جوانی که ده‌ها کانال “تسویلی” او را به خیابان آورده صدمه و لطمه نخورد و آیا می‌دانید قانون آمریکا این است که پلیس آمریکا با سوءظن می‌تواند بدون حکم دادگاه هرکسی را بخواهد بکشد؟ آمریکا در۹ ماه ۷۰۰ نفر را کشته است آیا می‌دانید قانون آمریکا در روابط بین‌الملل این است که دولت آمریکا به هر کشوری سوءظن کند می‌تواند بدون اذن شورای امنیت سازمان ملل حمله کند؟.