انتقاد روسیه از رویکرد غرب در قبال اختلافات باکو – ایروان

او تأکید کرد: سازمان امنیت و همکاری اروپا قادر به حل و فصل مناقشه دیرینه جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیست زیرا در سه دهه گذشته در کنار اشغالگر (ارمنستان) قرار گرفته است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84923506/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، این تصمیم را غیرقابل قبول خواند و آن را محکوم کرد و گفت: این تصمیم برخلاف قوانین عملیاتی خود سازمان امنیت و همکاری اروپا است.

وی افزود: رویکرد گستاخانه غرب را می‌توان در تلاش برای عادی‌سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز مشاهده کرد چرا که در تلاش آنها نه ویژگی‌های منطقه قفقاز جنوبی و نه حساسیت مشکل در نظر گرفته نشده است.

مسکو میانجی قراردادی بود که به مناقشه‌ای که در سال ۲۰۲۰ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان به‌وقوع پیوست پایان داد. دو جمهوری شوروی سابق از سال ۱۹۹۱ زمانی که ارمنستان قره‌باغ کوهستانی (منطقه‌ای که از نظر بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته شده بود) را اشغال کرد، روابط پرتنشی داشتند. ماه گذشته درگیری‌ها بار دیگر به‌طور ناگهانی شعله‌ور شد و در مجموع ۳۰۰ نفر از طرفین جان خود را در این میان از دست دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: اهداف واقعی واشنگتن و بروکسل دستیابی به سازش و راه‌حل‌های متوازن نیست بلکه آنها به دنبال خودنمایی و بیرون راندن روسیه از منطقه قفقاز جنوبی هستند.

وی هشدار داد: این اقدامات غرب، توازنی را که با تلاش بسیار و به سختی از طریق توافق بین رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دست آمده را تهدید می‌کند.

زاخارووا خاطرنشان کرد: فرستادگان غربی که بیشتر از ارمنستان بازدید می‌کنند، به زعم خودشان ابتکاراتی برای حل مشکل مناقشه قره‌باغ ارائه می‌دهند که عجولانه ساخته و پرداخته شده و منافع منطقه‌ای همه طرف‌های درگیر در این مناقشه در آنها در نظر گرفته نشده است و تلاش می‌کنند نقاط ضعف این ابتکارات سست و بی‌اساس را پشت پرچم اتحادیه اروپا یا سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) پنهان کنند.

در بحبوحه تنش‌ها، سازمان امنیت و همکاری اروپا هفته گذشته یک تیم ارزیابی نیازها را به ارمنستان فرستاد، اقدامی بحث‌برانگیز که جمهوری آذربایجان، روسیه و ترکیه آن را به شدت محکوم کردند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اواخر روز سه شنبه در بیانیه‌ای که آن را در تلگرام منتشر کرد، گفت: ایالات متحده و اتحادیه اروپا با تلاش برای کسب اعتبار در جریان تنش‌زدایی که از طریق تعامل سه‌جانبه بین باکو، ایروان و مسکو به دست آمده، به دنبال تبلیغات هستند.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی، روسیه رویکرد وقیحانه و گستاخانه غرب در تلاش برای حل مسائل بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان را محکوم کرده و آمریکا و اتحادیه اروپا را به خودنمایی متهم کرده است.