اکتشافات معدنی در سنگان خواف ۵۲ درصد افزایش یافتبه گزارش ایرنا علی رسولیان چهارشنبه شب در جمع مدیران سگ آهن سنگان خواف افزود: اکتشاف مواد معدنی در سه ماهه ابتدای سال‌جاری در این مجتمع با ۵۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به سه هزار و ۷۸۹ متر و حمل مواد معدنی با ۵۸ درصد رشد به ۳۵۲ هزار و ۵۶۲ تن رسید.

وی با اشاره به استخراج پنج میلیون و ۴۱۱ هزار ۸۲۶ تن سنگ آهن و فروش پنج میلیون و ۳۰ هزار و ۵۵۱ تن کلوخه سنگ آهن طی سه ماهه ابتدای امسال از افزایش به ترتیب ۱۱ و ۱۰ درصدی عملکرد در این بخش‌ها خبر داد.

رسولیان گفت: میزان باطله برداری سنگ آهن در این مدت با رشد هست درصدی نسبت به سه ماهه سال قبل به ۱۱ میلیون و ۶۱۴ هزار تن رسید.

وی اظهار کرد: هم اکنون ۲۵ میلیون تن سنگ آهن سالانه در این معدن استخراج می‌شود و در اختیار واحدهای بزرگ تولید کنسانتره منطقه قرار می‌گیرد و این واحدها با استفاده از آن حدود ۱۲.۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۲.۵ میلیون تن گندله تولید می‌کنند.

وی افزود: با عنایت به اکتشافات عمیق در معادن سنگان ظرفیت تولید سنگ آهن مجتمع سنگ آهن خواف در آینده نزدیک به حدود ۳۷ میلیون تن در سال افزایش می یابد

مجتمع سنگ‌ آهن سنگان خواف با بیش از یک میلیارد تن ذخیره یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌ آهن در جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌ آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان با ۳۰ درصد ذخایر سنگ‌ آهن کشور در گستره‌ای به طول ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

بارزترین ویژگی‌های این معادن سنگ‌ آهن امکان فعالیت‌های معدنکاری در طول ۱۲ ماه سال، وجود ماده معدنی در سطح زمین، کاهش هزینه‌های استخراج و معدنکاری و وجود عناصر نادر خاکی است که با مشارکت بخش‌ دولتی و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو)، فولاد سنگان و تعدادی دیگر از شرکت‌های بزرگ معدنی ایران الگوی موفق سرمایه‌گذاری و نمونه بسیار خوبی برای سایر نقاط کشور است.

دسترسی به محل کانسارهای سنگ‌آهن سنگان از ۲ مسیر آسفالته مشهد، تربت‌حیدریه، خواف، سنگان و مشهد، فریمان، تربت‌جام، تایباد و سنگان امکان پذیر است و معادن سنگ آهن در ۱۸ کیلومتری سنگان از طریق جاده اختصاصی آسفالته با سنگان، خواف و تایباد در ارتباط است و خط آهن سراسری که از تربت‌حیدریه به سوی هرات در افغانستان در حال احداث است از جنوب سایت معدن سنگان عبور می‌کند.

مرکز شهرستان ۱۷۰ هزار نفری خواف با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.


منبع: https://www.irna.ir/news/85535924/%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%81-%DB%B5%DB%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA