بخشدار سومار معرفی شد – ایرنا

وی گفت: اینکه رئیس جمهور انقلابی به بخش مرزی سومار نگاه ویژه ای دارند بسیار مهم است و هم اکنون نیز طرح آب شرب سومار توسط قرارگاه نجف اشرف با ۱۴ میلیارد تومان به صورت جهادی آغاز شده است.

«محمد حیدری» با قدردانی از همه تلاشگران نیروهای مسلح در دفاع از کیان اسلامی و مناطق مرزی، اظهار داشت: در کنار دفاع از کیان اسلامی و آرمان و ارزش‌های انقلاب و ایجاد امنیت، خدمت به مردم و توسعه و آبادانی و پیشرفت هم یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

سرپرست فرمانداری قصرشیرین ادامه داد: باید طوری برنامه‌ریزی ریزی کنیم که زمینه بازگشت مردم به منطقه فراهم شود چون یکی از ارکان حکومتی جمعیت است و  قصرشیرین نیز از سیر نزولی و کمی جمعیت رنج می برد با اینکه مولفه های جذب جمعیت در این شهرستان از دیگر شهرها محکم تر و قوی تر است و این مساله نیاز به مطالعه و بررسی هایی دارد که باید آن را در اولویت قرار دهیم.

سرپرست فرمانداری قصرشیرین در آیین تودیع و معارفه بخشدار سومار در سخنانی با تبریک هفته دولت به همه دولتمردان گفت: سومار سرزمین خون و شهادت و از مناطق سوق الجیشی، مهم و راهبردی از لحاظ دفاعی و آفندی است که در دوران جنگ تحمیلی، رژیم بعثی عراق  روی این منطقه بسیار سرمایه گذاری کرد و نقطه قوت ارتش صدام در اشغال و تصرف ارتفاعات این منطقه بود.

                                    

بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد. این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا است.

وی اظهار داشت: امنیت زمانی تحقق می یابد که همه ابعاد امنیت به صورت متوازن و همزمان در بخش های مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی وجود داشته باشد.

مرز سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر نفت شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب ۶۷ کیلومتر است. فاصله سومار در نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر است.

در پایان از زحمات کوروش قاسمی تجلیل و کامران قادری به عنوان بخشدار فعلی بخش سومار معرفی شد.

شهرستان قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب استان کرمانشاه دارای ۲ بخش سومار – نفت شهر و بخش مرکزی است که بخش مرکزی این شهرستان دارای ۲۶روستای خالی از سکنه و ۲۶ روستای دارای سکنه است.  

نماینده عالی دولت در قصرشیرین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هم اکنون مشکل آب و جاده در سومار وجود دارد که مشکلات احصا و به وزارت نیرو و راه و شهرسازی ارجاع شده که در راستای حل مشکل آب بخش سومار در مصوبات سفر رئیس جمهوری به قصرشیرین ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده است.

در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.

پیش از مراسم تودیع و معارفه مسوولان با حضور در مزار شهدای بخش سومار به مقام شامخ شهیدام والا مقام ادای احترام کردند.

مرز رسمی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاه‌تر کرده است و اکنون عمده کالا از این معبر به استان‌های شرقی عراق صادر می‌شود.


منبع: https://www.irna.ir/news/84871692/%D8%A8%D8%AE%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D8%AF

به گزارش خبرنگار ایرنا، «کامران قادری» از کارمندان فرمانداری قصرشیرین به پیشنهاد استاندار کرمانشاه و با حکم وزیر کشور به عنوان بخشدار بخش مرزی سومار- نفت شهر منصوب شد و از امروز در سمت بخشداری سومار فعالیت می کند.  

حیدری با قدردانی از تلاش های بخشدار پیشین سومار تغییر و تحول ها را امری طبیعی دانست و گفت: بخشدار به عنوان نماینده سیاسی دولت مسوولیت حاکمیتی از طرف نظام و دولت دارد که علاوه بر هماهنگی و تمشیت امور باید در خدمت مردم باشد و برای رفع مشکلات منطقه تلاش کند.

بخشدار سومار معرفی شد

وی با بیان اینکه هیچ محدودیت و ممنوعیتی در سومار برای حضور و بازگشت مردم وجود ندارد گفت: نیروهای نظامی ما در اینجا آغوششان برای حضور مردم و سرمایه گذاران باز است ولی با توجه به مرزی بودن منطقه از لحاظ نظامی الزاماتی وجود دارد که باید رعایت شود.