برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اندونزی در میان تشدید تنش‌های منطقه

در همین حال، مقام آمریکایی روز جمعه در جاکارتا به خبرنگاران گفت که این رزمایش نباید به عنوان پاسخ به هر گونه تنش تلقی شود.

آمریکا در سال‌های اخیر برای مقابله با نفوذ و قدرت چین در منطقه اقیانوس آرام و اقیانوس هند (ایندو-پاسفیک) علاوه بر تلاش برای تقویت روابط با کشورهای این منطقه، ناوشکن‌ها و کشتی‌های خود را نیز در این منطقه مستقر کرده و هر از گاهی به آب‌های تحت حاکمیت چین در دریای جنوبی چین نزدیک می‌شود؛ این اقدامات تنش‌زای آمریکا موجب برخوردهای ناایمن نیروهای دریایی دو طرف و تنش کلامی مقامات پکن و واشنگتن شده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84837511/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%86%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D9%86%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8Cتنش ها در هفته جاری با انتشار گزارش هایی مبنی بر برنامه نانسی پلوسی رئیس  مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به تایوان بالا گرفت. اما جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ همتای چینی اش روز پنجشنبه در تماسی تلفنی تا حد زیادی تنش زدایی کردند و نشان دادند که خواستار بحران تازه ای در تنگه تایوان نیستند.  

این رزمایش سالانه که آمریکا می گوید از نظر مقیاس بزرگتر از رزمایش های قبلی است، در بحبوحه تشدید تنش با چین به دلیل نفوذ رو به رشد منطقه ای پکن انجام می شود.

کارشناسان سیاسی پیش بینی می کنند که با توجه به هشدارهای شدید پکن احتمال لغو سفر پلوسی به تایوان زیاد است و در صورت انجام این سفر واشنگتن لازم است تا هزینه های آن را بپردازد و این هزینه ها می تواند منجر به بروز تنش در این منطقه از جهان همزمان با درگیری ها در اوکراین باشد.  

این رزمایش منطقه ای قرار است از ۱ تا ۱۴ اوت (۱۰ تا ۲۳ مرداد) در جزایر اندونزیایی سوماترا و کالیمانتان انجام شود و نظامیان کشورهای دیگری چون سنگاپور، استرالیا و ژاپن نیز در آن شرکت می کنند.

«تان کفی» سخنگوی وزارت دفاع چین نیز روز سه شنبه در واکنش به سفر احتمالی نانسی پلوسی به تایوان اعلام کرد که درصورت انجام شدن این سفر، ارتش چین بیکار نخواهد نشست.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، سرلشکر استفان جی. اسمیت گفت که این رزمایش بر اهمیتی که ما برای منطقه آزاد هند – اقیانوسیه قائل هستیم، تاکید دارد.

چین هشدارهای تندی به دولت آمریکا درباره سفر احتمالی ماه رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان ارسال کرده است. ۶ مقام آگاه گفته‌اند که این هشدارها به‌طور قابل‌توجهی از اخطارهای پیشین چین به آمریکا در خصوص سیاست واشنگتن در باره تایوان، شدیدتر بوده است.

وی افزود: این رزمایش، تهدیدی علیه هیچ کس و هیچ کجا نیست و نباید به عنوان تهدید در نظر گرفته شود، بلکه یک رزمایش صرفا نظامی است.

تایوان جزیره‌ای خودمختار در شرق چین و تحت حاکمیت دولت مرکزی چین است و پکن در چارچوب سیاست «چین واحد»، این جزیره را جزئی از سرزمین خود می‌داند، با این وجود دولت آمریکا به رغم اعتراض‌های پکن در سال‌های اخیر و به ویژه در دولت کنونی فروش تسلیحات نظامی به جزیره تایوان و حمایت از جریان‌های جدایی طلب این منطقه را افزایش داده است.