بزریل خریدار نفت روسیه – ایرنا

برزیل تاکنون با این تحریم‌ها مخالفت و از حق مسکو برای حضور در نشست گروه ۲۰ حمایت کرده است.   

به گزارش خبرگزاری افه، تازه‌ترین نتایج نظرسنجی موسسه «ایپک» (Ipec) نشان می دهد که «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس‌جمهور پیشین برزیل با حفظ برتری ۱۲ درصدی خود در ۲ هفته گذشته نسبت به بولسونارو رئیس‌جمهور فعلی، گزینه اصلی پیروزی در انتخابات دوم اکتبر (دهم مهر) است.

هر چند که در انتخابات سراسری ماه اکتبر دراین باره تصمیم گیری خواهد شد و تا هنگام تعیین رئیس جمهور تازه، روند سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در این کشور متوقف خواهد شد.

به نظر می‌رسد که برزیل تاکنون به این هدف دست یافته و وارداتش از روسیه ۲ برابر شده که به معنی جهش حجم واردات از این کشور از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در میانه مارس تا ژوئن ۲۰۲۱ به سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در دوره مشابه سال ۲۰۲۲ است و قطعا ورود نفت خام روسیه به این معاملات، این روابط بازراگانی به سرعت رشدیابنده را تقویت خواهد کرد.

کارلوس آلبرتو فرانسکو فرانسا وزیر امور خارجه برزیل در ژوئیه سال‌جاری با قابل اعتماد خواندن مسکو، اعلام کرد که کشورش قصد دارد سوخت بیشتری از روسیه خریداری کند.

به گزارش ایرنا، تارنمای دیلی دایجست پنجشنبه شب نوشت؛ برزیل برغم جنگ اوکراین و محدودیت‌های مالی و اقتصادی، در پی تحکیم روابط بازرگانی با روسیه از طریق گسترش چشمگیر واردات از این کشور است.

به رغم این واقعیت که بولسونارو و داسیلوا با اختلافی ثابت همچنان رقیبان اصلی یکی از قطبی‌ترین انتخابات تاریخ برزیل هستند، سایر نامزدها رشد اندکی در کسب آرای موافق را ثبت کرده‌اند. 

بر اساس اعلام ایپک، افزایش تمایل مردم برزیل به انتخاب سایر نامزدها، زمینه برای انتخاب قطعی داسیلوا در دور نخست انتخابات در دوم اکتبر را دشوار می‌کند. داسیلوا باید نیمی از آرای صحیح را از آن خود کند.

شمار برزیلی‌هایی که عملکرد دولت بولسونارو را تایید می‌کنند از ۲۹ درصد در اواسط اوت به ۳۱ درصد در پایان ماه جاری میلادی افزایش یافته است. درصد کسانی که مدیریت بولسونارو را معمولی ارزیابی می‌کنند نیز از ۲۶ درصد به ۲۴ درصد کاهش یافت.


منبع: https://www.irna.ir/news/84875365/%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%84-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87

این حمایت می‌تواند به این علت باشد که بولسونارو سرمایه‌گذاری روسیه را راهی برای بهبود شرایط دشوار اقتصادی داخلی بداند.

اختلاف رای میان این دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری برزیل در حالی ثابت مانده است که نتایج این نظرسنجی جدید پس از آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی، انتشار نخستین آگهی‌های تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون و نمایش نخستین مصاحبه‌های همه نامزدها با رسانه‌های مطرح این کشور به دست آمده است.

داسیلوا نماینده حزب کارگران برزیل (PT) با کسب ۴۴ درصد آرا مشابه نظرسنجی انجام شده در اواسط ماه اوت، همچنان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری این غول آمریکای لاتین است.

وی با اشاره به دشوای‌های احتمالی گفت ما با کشورهای دیگر هم برای خرید گازوئیل مذاکره می‌کنیم.

داسیلوا رهبر سابق اتحادیه کارگران برزیل در حال حاضر از حمایت ۴۴ درصدی رای‌دهندگان برخوردار است؛ تقریبا همان درصدی که همه رقبای او در مجموع به دست آورده‌اند. این امر انتخابات برزیل را احتمالا به دور دوم در تاریخ ۳۰ اکتبر (هشتم آذر) خواهد کشاند.

بولسونارو نیز با تائید این راهبرد به سی ان ان گفت که مذاکرات دوجانبه ادامه دارد و شاید از سپتامبر ۲۰۲۲ واردات نفت از روسیه آغاز شود. او همچنین خواستار سرمایه‌گذاری روسیه در پالایشگاه‌های نفت است.

ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهور فعلی برزیل از جناح راست افراطی که پیروزی مجدد به عنوان نماینده حزب لیبرال در انتخابات را در سر می‌پروراند، با کسب ۳۲ درصد آرای نظرسنجی که بین جمعه و یکشنبه گذشته انجام شده است، پس از داسیلوا قرار دارد. بولسونارو در نظرسنجی منتشر شده در ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) نیز همین میزان از آرا را به دست آورد.