تخت‌روانچی: خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه هستیم

 نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت ما بارها اعلام کرده‌ایم که ارائه کمک‌های بشردوستانه به سوریه حیاتی است و نباید اجازه داد که شرایط سیاسی مانع از رسیدن کمک‌ها به مردم نیازمند شود.

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی در نشست مجمع عمومی در مورد وتوی قطعنامه سوریه در شورای امنیت اظهار داشت: موضع ایران در قبال موضوع بشردوستانه سوریه کاملا روشن است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول استقلال، بشردوستانه، و بی طرفی، همواره از  تلاش های سازمان ملل متحد و جامعه جهانی در کمک به سوریه حمایت کرده است.

وی تاکید کرد که از طریق این سازوکار، شورا می‌تواند پیشرفت در اجرای مؤثر و متوازن قطعنامه را رصد کند.

  سفیر ایران درباره  تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت در مورد سازوکار های کمک به سوریه نیز گفت ایران از پذیرش قطعنامه ۲۶۴۲ (۲۰۲۲) استقبال می کند و آن را گامی حیاتی در جهت رسیدگی به نیازهای فوری سوریه تلقی می نماید.

  نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت در جریان بحث و بررسی این موضوع در شورای امنیت، هیئت ایران  فعالانه با قلمداران قطعنامه در شورای امنیت ( ایرلند و نروژ)، هیات سوریه و اعضای شورا در تعامل نزدیک بود تا این روند به نتیجه موفقیت آمیز برسد.

  نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت قطعنامه همچنین تشکیل یک گفتگوی تعاملی غیررسمی شورای امنیت را به منظور بررسی و پیگیری منظم اجرای این قطعنامه، از جمله پیشرفت در پروژه‌های بازیابی اولیه، تشویق می‌کند.

  مجمع عمومی روز پنجشنبه  ذیل قطعنامه ۷۶/۲۶۲  که براساس آن رئیس مجمع موظف است پس از هر بار توسل یک یا چند عضو دائم شورای امنیت به حق وتو  جلسه ای را ظرف ۱۰ روز در مورد آن تشکیل دهد، نشستی را در مورد وضعیتی که در نشست هفته گذشته شورای امنیت منجر به وتوی قطعنامه  بشردوستانه سوریه توسط روسیه شد، برگزار کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84829270/%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%DA%86%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%DA%A9%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85

  سفیر ایران در سازمان ملل گفت ما خواستار لغو تحریم های یکجانبه علیه سوریه هستیم که مانع اجرای قطعنامه می شود.

 تخت روانچی افزود: قطعنامه ۲۶۴۲ از دبیرکل درخواست می کند که گزارش ویژه ای در مورد نیازهای بشردوستانه در سوریه ارائه کند. این گزارش باید شامل روندهای کلی مربوط به عملیات امن و بدون مانع سازمان ملل، پروژه های بازیابی اولیه، و اطلاعات دقیق در مورد کمک های بشردوستانه ارائه شده از طریق عملیات فرامرزی مرزی بشردوستانه سازمان ملل، از جمله شفافیت، سازوکار توزیع، تعداد ذینفعان، شرکای عملیاتی، مکان های تحویل کمک و حجم و ماهیت اقلام تحویل شده باشد.

وی گفت اجرای پروژه‌های بازیابی اولیه مانند برق، که برای احیای دسترسی به خدمات اساسی حیاتی است، نباید تحت تأثیر تحریم‌های یکجانبه قرار گیرد. این اقدامات غیرقانونی همچنین تلاش‌های بازسازی سوریه و ارائه کمک‌های بشردوستانه را به طرق مختلف متوقف می‌کند، حتی بازگشت آوارگان و آوارگان را به تأخیر می‌اندازد.

وی تاکید کرد ارائه کمک ها باید به گونه ای انجام شود که حاکمیت سیاسی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه مورد احترام کامل قرار گیرد و این کار منطبق بر اهداف و اصول منشور ملل متحد باشد.

   دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در مورد اهمیت قطعنامه مذکور گفت قطعنامه خواسته های صریح برای پروژه های بازیابی اولیه و افزایش شفافیت در تلاش های کمک رسانی تعیین می کند. در این زمینه، از همه طرف‌ها می‌خواهیم که اصول اساسی حاکم بر کمک‌های بشردوستانه را به دقت رعایت کنند.