خزعلی: برخی حقوق زنان تضییع شده است

فریبا توکلی وکیل پایه یک دادگستری و عضو بسیج حقوقدانان اظهار داشت: باید توجه داشت که در زمینه خانواده، روابط زوجین و دعوای فی مابین زوجین دچار حقوق‌زدگی و قانون‌زدگی شده‌ایم و می‌خواهیم به کمک قانون از ریشه تمام مشکلات را حل کنیم.

درخشان، سر دفتر و عضو بسیج حقوقدانان در خصوص نقد طرح مجلس شورای اسلامی در خصوص تعیین حق‌الثبت مطابق میزان مهریه مباحثی را طرح کرد.

طیبه آرتیدار وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس اداره حقوقی معاونت عنوان کرد: درحال حاضر قوانین ما رویکرد تسکینی و حتی درد آفرین دارند و وقتی بحث قضازدایی مطرح است، متاسفانه طراحان بدون توجه به سیاست‌های بالا دستی پیشنهاداتی را مطرح می کنند.

فاطمه مومن، مدیر کل امور حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز ضمن اشاره به تاکید معاونت بر بحث نخبگانی و تخصصی عنوان کرد: تا زمانی که پشتوانه قوی علمی اجرایی و قضایی در کارهای قانون‌نویسی نباشد، آن قانون چندان موثر واقع نخواهد شد.

وی افزود: این موضوع موجب تورم قوانینی شده که اجرا نشده و راهگشا نیز نمی‌باشند. باید پرسید آیا ریشه‌یابی مشکلات در فقدان قانون است و با تصویب قانون جدید مشکلات حل خواهد شد؟

سمیرا مقدسی، وکیل پایه یک دادگستری در خصوص طرح مجلس و مساله اعسار عنوان کرد: در این طرح اصل بر اعسار زوج گذاشته شده و زوجه را موظف دانسته تا عدم اعسار را ثابت کند؛ این بدین معناست که جای خوانده و خواهان را عوض کنند و این قابل تامل و غیر حقوقی محسوب می‌شود.ن

در این نشست تفاهم‌نامه همکاری معاونت امور زنان و خانواده و بسیج حقوقدانان به امضای مدیرکل اداره حقوقی این معاونت و رئیس بسیج حقوقدانان رسید که شامل مباحث آموزش عمومی و ارائه خدمات حقوقی به مردم است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84829566/%D8%AE%D8%B2%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B6%DB%8C%DB%8C%D8%B9-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

به گزارش ایرنا از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، انسیه خزعلی در نشست بازخوانی و به روز رسانی مساله مهریه در نظام حقوقی ایران اظهار داشت: با توجه به تضییع حقوق زنان در بعضی از رویه‌ها و مسائل و قوانین مربوط به حوزه خانواده و با طرح سوالاتی در خصوص مشکلات زنان (که از سوی مراجعان و مردم به وی منعکس شده است) خواستار مساعدت جامعه حقوقی در نقد و بررسی مسائل و مشکلات و ارائه راهکار شد.

نشست بازخوانی و به روز رسانی مساله مهریه در نظام حقوقی ایران با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ، رئیس بسیح حقوقدانان و صاحب نظران و اساتید فقهی-حقوقی برگزار شد.