دبیرکل سازمان ملل از آتش بس غزه استقبال کرد

موشک باران مناطق مختلف رژیم صهیونیستی  به دنبال حملات همه جانبه عصر جمعه این رژیم به نوار غزه روی داد که در جریان آن تاکنون ۴۴ فلسطینی از جمله ۱۵ کودک شهید و ۳۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل یکشنبه شب به وقت محلی از تلاش های دولت قاهره در هماهنگی نزدیک با سازمان ملل برای ایجاد این آتش بس و کمک به بازگشت آرامش قدردانی کرد و از همه طرف ها خواست آتش بس را رعایت کنند.

به گزارش ایرنا از الجزیره، توافق آتش بس میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه به وقت محلی (بامداد دوشنبه به وقت تهران) و با میانجیگری مصر اجرایی شد.

در پی دفاع گروههای مقاومت در برابر این حملات، سرانجام رژیم صهیونیستی وادار به پذیرش توافق آتش بس شد.

دبیر کل سازمان ملل با ابراز ناراحتی عمیق خود در خصوص کشته شدن غیرنظامیان از جمله کودکان بر اثر حملات هوایی در غزه با خانواده های قربانیان ابراز همدری کرد. 

دبیرکل سازمان ملل بار دیگر بر تعهد این نهاد بین المللی برای دستیابی به راهکار دو کشوری بر اساس قطعنامه های سازمان ملل و قوانین بین المللی تاکید کرد و گفت که تنها یک راه حل سیاسی پایدار از طریق مذاکره می تواند به چرخه ویرانگر خشونت پایان دهد.

بر اساس این توافق، مصر برای آزادی اسیر بسام السعدی در کوتاهترین زمان ممکن تلاش می‌کند و همچنین تلاش خود را به کار خواهد بست و متعهد خواهد شد که اسیر عواوده را آزاد و برای درمان به بیمارستان منتقل شود.

 وی همچنین به وضعیت غزه اشاره کرد که گذرگاهها بسته شده و صدها ساختمان و خانه تخریب یا آسیب دیده و هزاران فلسطینی بی خانمان شده اند.

در میان شهدا نام تیسیر الجعبری یکی از فرماندهان ارشد گردان‌های قدس نیز دیده می‌شود و همین امر موجب شد که حملات گروههای فلسطینی از شدت بیشتری برخوردار باشد.

  


منبع: https://www.irna.ir/news/84847234/%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%B1%DA%A9%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%84%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%AA%D8%B4-%D8%A8%D8%B3-%D8%BA%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

این آتش‌بس پس از آن اجرایی می شود که ۵۸ شهرک صهیونیست نشین از داخل نوار غزه هدف حملات موشکی نیروهای مقاومت فلسطین قرار گرفتند.