دیدار استاندار تهران با خانواده شهید سرلشکر مصطفی اردستانی

 استاندار در این دیدار ضمن تسلیت فقدان مرحومه منیر السادات اردستانی همسر شهید مصطفی اردستانی، یاد و خاطره این شهید سلحشور و دیگر شهدای ایران اسلامی را گرامی داشت.

سرلشکرخلبان مصطفی اردستانی شهید سرافرازی که در دوران هشت سال دفاع مقدس بیش از ۴۰۰ پرواز برون مرزی انجام داد بی شک یکی از قهرمانان ملی ایران اسلامی است .

شهید اردستانی، در طول جنگ تحمیلی، همواره داوطلب مأموریت های دشوار بود و بارها اتفاق می‌افتاد که در یک روز، هفت بار به خاک دشمن حمله می‌برد و بدون شک او با انجام دادن ۴۰۰ پرواز برون مرزی بر فراز خاک دشمن و ۱۷۲۴ ساعت پروازهای مختلف در خاک میهن اسلامی ، یکی از قهرمانان جنگ به حساب می‌آید که چندین بار تا مرز شهادت پیش رفت.

شهید اردستانی در جریان شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی جزو نخستین خلبانانی بود که در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و آگاه کردن سایر قشرهای پرسنل نیروی هوایی نقش بسزایی داشت .

شهید اردستانی سال ۱۳۵۶ با منیر السادات اردستانی حبیب‌آباد،‌ پیوند زناشویی بست و صاحب دو دختر و دو پسر به اسامی مریم، اعظم،،‌محمد و مهدی شد.

قرار است پیکر آن مرحومه روز پنجشنبه  در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) تشییع و به خاک سپرده شد.

سرلشکر شهید مصطفی اردستانی پس از شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی که معاونت عملیات نیروی هوایی را عهده دار بود به این سمت معاونت عملیات نیروی هوایی منصوب شد و تا زمان شهادت عهده دار این مسئولیت مهم بود .

این شهید سرافراز پس از انقلاب اسلامی با جمعی از همکاران و دوستان اقدام به انتشار نشریه ای به نام مخلصین کرد که حاوی مطالب اعتقادی و فرهنگی بود و با وجود تیراژ محدود در آگاه سازی پرسنل نیروی هوایی بسیار مؤثر بود .

این شهید سرافراز در پانزدهم دیماه ۱۳۷۳ بر اثر سانحه ‌هوایی، به همراه فرمانده فقید نیروی هوایی، سرلشکر شهید منصور ستاری و چند تن دیگر از همرزمانش، به آروزی دیرینه‌اش رسید و به لقاء معبود پیوست .
شهید اردستانی به هنگام شهادت ۴۶ سال سن داشت و از وی دو فرزند پسر و دو فرزند دختر به یادگار مانده است


منبع: https://www.irna.ir/news/84851477/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D9%84%D8%B4%DA%A9%D8%B1-%D9%85%D8%B5%D8%B7%D9%81%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C

پس از انجام خدمت سربازی، در سال ۱۳۵۰ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران، به منظور تکمیل دوره خلبانی به کشور آمریکا اعزام شد و پس از اخذ دانشنامه خلبانی به ایران بازگشت و با درجه ستواندومی در پایگاه چهارم شکاری دزفول به عنوان خلبان هواپیمای اف ۵ مشغول به خدمت شد .

شهید اردستانی در سال ۱۳۵۹ به عنوان افسر خلبان شکاری در پایگاه شکاری تبریز مشغول به خدمت بود که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد و با وجود این که در روز حمله ‌هوایی دشمن به ایران اسلامی در مرخصی به سر می‌برد، بلافاصله خود را به پایگاه هوایی رساند و از روز بعد پروازهای جنگی خود را شروع کرد .

در سال ۱۳۶۳ به سمت معاون عملیاتی پایگاه دوم شکاری منصوب شد و پس از ۳سال انجام وظیفه در این مسئولیت ، در سال ۱۳۶۶ به عنوان مدیریت آموزش عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد .

  به گزارش ایرنا مهندس محسن منصوری استاندار تهران به همراه ابراهیم تاجیک‌نوری و مجید درویشی فرمانداران شهرستان‌های پیشوا و ورامین و حسن هداوند میرزایی بخشدار مرکزی پیشوا جمعه شب با خانواده شهید سرلشکر خلبان مصطفی اردستانی دیدار کرد.

حاجیه خانم منیرالسادات اردستانی همسر سرلشکر شهید خلبان مصطفی اردستانی معاون وقت عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی دار فانی را وداع گفت و به همسر شهیدش پیوست.

سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی در سال ۱۳۲۸ در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرستان ورامین گذراند و پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۸ به خدمت سربازی اعزام شد و در یکی از روستاهای اسفراین به عنوان سپاه دانش مشغول خدمت شد.

وی در سال ۱۳۶۰ به عنوان فرمانده پایگاه پنجم شکاری امیدیه انتخاب و در این پایگاه مشغول به خدمت شد و علاوه بر مسئولیت فرماندهی ، خود نیز شخصاً در پروازهای جنگی شرکت می کرد .