رئیس جدید بورکینافاسو تعیین شد

تلویزیون بورکینافاسو همچنین اعلام کرد که دولت منحل، مرزها تا اطلاع ثانوی بسته و تمامی فعالیت‌های سیاسی و مدنی معلق شده‌اند.

در همین رابطه سفارت فرانسه اعلام کرد کنسولگری این کشور را در بورکینافاسو به دلیل ناآرامی‌ها تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده است.

در دهه گذشته با گسترش گروه‌های شبه نظامی در مالی، ناامنی در سراسر ساحل غرب آفریقا افزایش یافته است و با وجود حضور نیروهای خارجی و حافظان صلح سازمان ملل، هزاران نفر کشته و بیش از ۲ میلیون نفر آواره شده‌اند.

براساس بیانیه ترائوره که از تلویزیون پخش شد، «هنری دامیبا»، فرمانده ارتش که رئیس شورای نظامی بورکینافاسو نیز بوده به علت آنچه ناتوانی او در مقابله با شورش‌های افراط‌گرایان عنوان شده، برکنار شده است.

به گزارش ایرنا از الجزیره، شورای نظامی حاکم در بورکینافاسو «ابراهیم ترائوره» را به عنوان رئیس و نیز فرمانده ارتش این کشور تعیین کرد.

ابراهیم ترائوره از افسران ارتش بورکینافاسو دست به این برکناری زده بود.

نظامیان بورکینافاسو حدود پنج روز پیش در این کشور دولت را منحل و هنری دامیبا فرمانده ارتش و رSیس شورای نظامی این کشور را برکنار کردند.

نا امیدی و فضای ناامن کشور باعث کودتای نظامی علیه روچ کابوره رئیس جمهور پیشین بورکینافاسو در اوایل سال میلادی شد اما حکومت نظامی حاکم نیز برای خنثی کردن حملات شبه نظامیان تروریست موفق نبوده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84904984/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%A7%D8%B3%D9%88-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%AF