راهبرد لبنان در بازگشت آوارگان سوری،حرکتی انسان‌دوستانه است

به گزارش حوزه احزاب ایرنا، انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در بیانیه‌ای با عنوان استحکام امنیت روانی و اجتماعی در سوریه، سخنان میشل عون رئیس جمهور لبنان را در خصوص برنامه بازگشت آوارگان سوریه به کشورشان را مورد بررسی و تحلیل قراد داد.

در ابتدای این بیانیه آمده است: رئیس جمهور لبنان آقای میشل عون، در روزهای گذشته در سخنانی بیان داشت «روند بازگشت آوارگان سوری در لبنان از هفته آینده آغاز خواهد شد، این روند در چارچوب کار کمیته وزارتی از  ۴ سال قبل در حال بررسی و مسائل فنی و اجرایی آن مورد پیگیری قرار داشته است، در مرحله اول قرار است آوارگان مربوط به مناطق امن منتقل شده و سپس دیگر افراد با تمهیدات و هماهنگی‌های لازم منتقل خواهند شد و دولت در این طرح بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان را با کمک سازمان‌های بین‌المللی تضمین کرده است.»

این بیانیه در ادامه اضافه می‌کند که ۳ سال از شکست داعش در سوریه می‌گذرد و بسیاری از آوارگان به کشور بازگشته و با کمک دیگر شهروندان فارغ از تهدیدات مختلف و شرایط سخت زندگی در صدد ساختن دوباره کشور و تداوم جریان زندگی هستند و شدیداً نیازمند حمایت دولت‌های منطقه و سازمان‌های بین‌المللی برای پایان دادن به بحران سوریه و ساختن آینده این کشور تروریسم‌زده در دهه گذشته هستند. بنابر اعلام مقامات لبنانی، بسیاری از آوارگان سوری در لبنان مشتاقانه خواستار بازگشت به کشورشان بوده و چمدان‌های خود را بسته‌ و با اطمینان در انتظار بازگشت به میهن‌شان هستند.

در بخش دیگری از بیانیه عنوان شده که بنابر اعلام مقامات لبنانی، این کشور دیگر نمی‌تواند بار مسئولیت ۲ میلیون آواره سوری را در سطوح فیزیکی، بهداشتی، اقتصادی و زیست‌محیطی به دوش بکشد؛ مضافاً اینکه وضعیت زندگی این آوارگان در لبنان با توجه به مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های غرب علیه این کشور و فقدان حمایت نهادهای بین‌المللی بسیار اسفبار و نگران کننده است.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در بخش دیگری از این بیانیه می‌افزاید: رئیس جمهور لبنان پیشتر اعلام کرده بود که جامعه بین‌المللی به طور کلی و اتحادیه اروپا به طور خاص با نادیده گرفتن درخواست‌های لبنان در این پرونده، تردیدهایی به وجود می‌آورند؛ تا با اینگونه فشارها ۲ میلیون آواره سوری در لبنان ادغام گردند.

در پایان بیانیه، انجمن دفاع از قربانیان تروریسم اعلام می‌دارد این تصمیم به نفع آوارگان، ملت‌های سوریه و لبنان است و تنها تروریسم را در آرمان‌های ضدبشری‌اش با شکستی مفتضحانه مواجه خواهد کرد. این راهبرد لبنان در بازگشت آوارگان سوری به کشورشان حرکتی انسان‌دوستانه بوده و بسیار در تقویت صلح و امنیت منطقه و جهان موثر خواهد بود و امنیت روانی و اجتماعی را در سوریه استحکام خواهد بخشید.


منبع: https://www.irna.ir/news/84917347/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%84%D8%A8%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A2%D9%88%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA