روسیه آماده است مقدمات گفت و گوی دمشق و آنکارا را فراهم کندبه گزارش ایرنا از شبکه روسیا الیوم، الکساندر لاورنتیف روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: اگر دو طرف مایل به این گفت و گو باشند تردیدی ندارم که مسکو این آمادگی را دارد که مقدمات آن را فراهم کند.

وی اضافه کرد: هنوز برای سخن گفتن در این باره زود است و باید شرایط این دیدار فراهم شود.

لاورنتیف گفت: روسیه معتقد است که دستگاه های اطلاعاتی ترکیه و روسیه باید برغم وخامت اوضاع، به تماس های خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: ترکیه و سوریه می توانند بسیاری از مسائل را با روابط مستقیم حل و فصل کنند.

ترکیه محدودیت های پروازی برای هواپیماهای روسی را لغو می کند

لاورنتیف گفت: به دلیل سیاسی شدن پرونده سوریه، مسئولان ترکیه مجبور شدند تحت تاثیر فشارهای غرب محدودیت هایی را برای هواپیماهای روسی با مقصد سوریه ایجاد کنند.

وی بیان کرد: به نظر من این مشکل را می توان حل کرد و فقط زمان می برد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه افزود: سطح روابط روسیه و ترکیه عالی بالا است و پوتین و اردوغان ارتباط نزدیکی با هم دارند.

لاورنتیف تصریح کرد: ما همه این موضوعات را به خوبی حل می کنیم و ترکیه شرطی در این باره ندارد و این موانع موقتی است و به نظر من در آینده نزدیک حل می شود.

واشنگتن در پشت پرده فعال شدن کردها در عراق و سوریه است

وی تصریح کرد: واقعیت این است که وخیم شدن اوضاع در شمال شرق سوریه و کردستان عراق چیزی نیست که به این سادگی انجام شده باشد.

لاورنتیف فزود: غربی ها پس از عملیات در اوکراین، پرونده سوریه را جبهه دیگری برای مخالفت با روسیه به شمار می آورند.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه گفت: می توان بدون هیچ تردید گفت که آمریکا پشت پرده این حوادث است زیرا واشنگتن از کردهای ایران نیز حمایت و آن ها را برای شورش تشویق و تحریک می کند.

لاورنتیف اضافه کرد: ترکیه به طور مستقیم آمریکا را به پشتیبانی از کردها برای حمله به خاک خود متهم کرده است زیرا کردها بدون موافقت آمریکا چنین حملاتی را انجام نمی دهند.

وی افزود: به اعتقاد من این تصمیمی نیست که کردها گرفته باشند بلکه برای برهم زدن اوضاع از جمله تاثیر بر روند آستانه برنامه ریزی شده است.

نیازی به انتقال نیرو از سوریه به مناطق عملیاتی در اوکراین نیست

لاورنتیف بیان کرد: هیچ نیازی به انتقال نیرو از سوریه به مناطق عملیاتی در اوکراین نداریم زیرا ما نیروهای محدودی در سوریه دایم و تعداد آن ها زیاد نیست و همانطور که می دانید این نیروها به طور مستقیم در عملیات های جنگی شرکت نمی کنند.

وی گفت: نظامیان روس در سوریه فقط به عنوان مستشار یگان های سوری حضور دارند و گاهی نیز نیروی هوایی روسیه از نظامیان سوریه پشتیبانی می کند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84952314/%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D9%88-%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D9%85%D8%B4%D9%82-%D9%88-%D8%A2%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%85-%DA%A9%D9%86%D8%AF