شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی ۱۷ هزار مگاوات نیروگاه می‌سازند

به گفته وی، طرح های نیروگاهی واحد فولاد مباکه با ظرفیت یک‌هزار مگاوات هم ۴۵ درصد پیشرفت دارد که پیش بینی می شود افتتاح این طرح‌ها از اواخر امسال یا اوایل سال آینده انجام شود.

وی بیان‌داشت: این امر موجب می‌شود تا در طول دوره ساخت به صورت متمرکز در انجام اقدامات راهبری، همسان سازی شده و در فرایند کار تسریع شود.


منبع: https://www.irna.ir/news/84920787/%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86%DB%8C-%DB%B1%DB%B7-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%88%D8%A7%D8%AA-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF

ایجاد وحدت رویه بین طرح های نیروگاهی در تعامل با سازمان پدافند غیر عامل

غلامرضایی ادامه‌داد: از این رو، ۲۱ ساختگاه با ظرفیت ۱۷ هزار مگاوات افزایش یافت که اغلب استان ها را دربرمی‌گیرد.

سهم پایین ایران در برداشت آب از خلیج فارس

دستاوردهای قابل توجه در طرح‌های آبی

وی با اشاره به تعامل مناسب بین ایمیدرو و سازمان پدافند غیر عامل، تصریح‌کرد: هماهنگی و همکاری بین این دو سازمان در زمینه طرح‌های شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان، دستاوردهای قابل توجهی در مراحل مطالعات و طراحی داشته است.

این مسوول ایمیدرو افزود: طرح نیروگاهی شرکت توسعه معادن و فلزات با ظرفیت ۳۶۰ مگاوات، ۷۵ درصد پیشرفت دارد و واحد گازی آن به بهره برداری رسیده است. واحد بعدی این شرکت هم در آذر افتتاح می شود.

مدیر زیرساخت ایمیدرو با بیان اینکه در حوزه پدافند غیرعامل، چالش ما در بخش صدور مجوزهاست، ابراز امیدواری‌کرد: با توجه به ظرفیت ۲۰ درصدی نیروگاه های صنایع معدنی از کل ظرفیت ۸۰ هزار مگاواتی کشور در احداث نیروگاه، همکاری نهادها را نیاز داریم تا این نیروگاه ها در زمان مقرر به بهره برداری برسند.

وی ادامه‌داد: با وجود اینکه ایران پهناورترین کشور در امتداد خلیج فارس است، اما کمترین ظرفیت آب شیرین‌کن را دارد، به طوری که ظرفیت خط نخست انتقال آب افتتاح شده نزدیک به ۶۵۰ هزار متر مکعب است.

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «منیژه غلامرضایی» در دومین همایش پدافند غیرعامل صنایع معدنی افزود: با توجه به محدودیت‌هایی که در تامین برق ایجاد شده، ایمیدرو با شرکت‌های بزرگ به توافق رسید که صنایع و معادن خودشان اقدام به ساخت نیروگاه کنند.

وی یادآور شد: در آغاز ۱۴ ساختگاه با ظرفیت ۱۰ هزار مگاوات معرفی شد که با توجه به پشتیبانی تسهیلات و مشوق‌هایی که در بسته حمایتی درج شد، شرکت ها علاقه مند به تامین برق اختصاصی در شرایط کمبود برق شدند.

غلامرضایی گفت: این اقدام سبب ایجاد وحدت رویه در مطالعات پدافند غیرعامل طرح‌های ساخت نیروگاه صنعت و معدن شد و با نظارت راهبردی انجام شده، الزامات ساختاری به همه واحدها ابلاغ شد.

وی با اشاره به پیشرفت طرح های نیروگاهی در دوره پیشبرد، گفت: میزان پیشرفت طرح ها در پیوست اولیه (۱۰‌هزار مگاوات)، ۶۶ درصد و با الحاقیه (۱۷ هزار مگاوات) ۲۲ درصد است، عملیات اجرایی حدود پنج‌هزار مگاوات نیز آغاز شده و پیشرفت آن ۱۹ درصد است.

مدیر زیرساخت ایمیدرو در ادامه اظهار داشت: با تعامل برقرار شده با سازمان پدافند غیرعامل، موفق به دریافت مجوز همه ساختگاه های (سایت) نیروگاهی به صورت مشروط از این سازمان شدیم.

غلامرضایی اضافه‌کرد: با بهره برداری از خطوط دیگر، این میزان به ۲ میلیون تن متر مکعب در روز می رسد که با این همه در مقایسه، جایگاه بسیار پایینی خواهد داشت.

مدیر زیرساخت ایمیدرو با اشاره به اینکه در جهان روزانه نزدیک به ۱۰۷ میلیون متر مکعب و در خاورمیانه ۵۰‌میلیون متر مکعب آب شیرین می‌شود، گفت: آب شیرین‌کن‌های خلیج فارس حدود ۲۴ درصد از کل این میزان را به خود اختصاص می دهند که بیشتر آن توسط امارات و سپس عربستان انجام می شود. کویت، قطر و بحرین در رتبه های بعدی قرار دارند.