صنعا: ائتلاف سعودی به دنبال صلح در یمن نیست

هیأت مذاکره کننده یمن در پایان با تأکید بر حق ملت این کشور در دفاع از حقوق خود و مقابله با تجاوز و محاصره گفت که مسئول به بن‌بست رسیدن توافقات بر عهده ائتلاف سعودی است.  

در ادامه این بیانیه آمده است: آنها می‌خواهند به محاصره خود ادامه دهند و مردم یمن را محدود کنند تا از دسترسی به حقوق قانونی و بشردوستانه شان محروم شوند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84901669/%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%A7-%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D9%85%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: کشورهای متجاوز به اندازه‌ای که تمایل دارند خود را از پیامدهای جنگ و حملات مستقیم دور نگه دارند، تمایلی به صلح ندارند. ما خارج از چارچوب حقوق شهروندان یمنی از جمله رعایت مساوات در پرداخت حقوق‌ها که از درآمدهای حاکمیتی از جمله نفت خام و گاز صورت می‌گیرد، خواسته‌ای نداشتیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: از آغاز آتش‌بس و با وجود همه تعلل‌ها، صنعا هیچ فرصتی را که احتمال دارد به صلح منتهی شود، از دست نداده است.

به گزارش ایرنا از المیادین، در بیانیه هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی آمده است: یمن در مدت آتش‌بس در قبال نقض‌های مکرر خویشتنداری کرد تا فرصت بیشتری به تلاش‌های سازمان ملل و سایر کشورهای برادر بدهد.

هیأت مذاکره کننده یمن گفته است: نیروهای متجاوز پس از اینکه نتوانستند در تهاجم به یمن موفق باشند، بر روی کارت اقتصادی و ادامه محاصره حساب باز کردند.

هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی اضافه کرده است: با گذشت ۶ ماه از این آتش‌بس، هیچ جدیتی برای حل مسائل انسان دوستانه مشاهده نکردیم و متأسفانه مشخص شد که کشورهای متجاوز پس از اینکه تمامی کارت‌های خود را از دست دادند، دیگر راهی جز هدف قرار دادن معیشت ملت یمن نداشتند و آن را راحت ترین ابزار برای به زانو درآوردن ملت دیدند.

این بیانیه افزوده است: ما به جز منافع و حقوق انسانی و قانونی ملت یمن، هیچ برنامه‌ای نداریم و دو بار با تمدید آتش‌بس موافقت کردیم به امید اینکه کشورهای متجاوز و مزدورانشان، کمترین احساس مسئولیت یا درکی از خود نشان دهند.

پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و ۱۰ مهر پایان خواهد یافت.