طنین نوای یا علی اصغر مادران ارومیه‌ای در رثای شهید ۶ ماهه کربلا/ لالای علی جان

 صدای گریه‌های مادران در رثای. حضرت علی اصغر(ع) شهید ۶ ماهه دشت کربلا بار دیگر با نوحه خوانی و روضه خوانی مداحان طنین انداز می‌شود و روح دیگری به مجلس عراق می‌دهد سپس دعای فرح تکرار می‌شود و ‌دست ها به نشان احترام بر سینه گذاشته شده و رو به آسمان بلند می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پس از گذشت قرن‌ها بار دیگر حدیث دردناک دشت کربلا توسط مادران در قالب آیین ‌شیرخوارگان حسینی تکرار شد و دوباره داغ یک هزار و ۴۰۰ سال قبل زبان باز کرد تا چهره پلید کفتاران تاریخ را نمایان کند.

مداح به ذکر مصیبت کربلا می‌پردازد و اشک در چشم ها حلقه می‌شود و بعد دعای فرج خوانده می‌شود و ‌مادران با شیرخوارگان خود قیام کرده و ‌همنوا با مداح دعای فرج می‌خوانند به یاد شهید ۶ ماهه دشت کربلا سلام و۰صلوات می‌فرستند سپس سجده می‌کنند تا ارادات خود را به ساحت مقدس امام عصر (عج) برسانند.

بانویی که با فرزند شیرخواره خود آمده و بغض و اندوه‌ را می‌توان به راحتی از چهره‌اش تشخیص داد می‌گوید هر سال می‌آیم تا فرزندانم با تاسی از مکتب اباعبدالله و حضرت علی اصغر(ع) تربیت شوند و راه آنان را ادامه دهند.

امروز دست های کوچک گره های بزرگ را باز می‌کنند، شیرخوارگان و کودکان شفاعت بزرگترها را می‌کنند و مادران فرزندان خود را واسطه کرده‌اند تا شهید ۶ ماهه کربلا و ‌مادرش حضرت رباب (س) نگاهی به این عاشقان دست به دعا بیندازند.

صدای هق هق ناله ها و حاجت خواستن ها از شهید ۶ ماهه دشت کربلا که او ‌نیز به «باب الحوایج» معروف است در سراسر مصلی پیچیده است.

به گزارش ایرنا، همزمان با سراسر کشور در نخستین جمعه ماه محرم در تمامی مساجد، تکایا و مصلی های آذربایجان غربی بویژه ارومیه همایش شیرخوارگان حسینی به یاد حضرت علی اصغر(ع) شهید ۶ ماهه کربلا برگزار شد.

طنین نوای یا علی اصغر مادران ارومیه‌ای در رثای شهید ۶ ماهه کربلا/ لالای علی جان

همایش شیرخوارگان حسینی در افغانستان، هند، پاکستان، بحرین، عراق، عربستان، ترکیه و دیگر کشورها همه ساله در نخستین جمعه ماه محرم برگزار می‌شود.

امروز در اولین جمعه ماه محرم در مصلی امام خمینی(ره) ارومیه شیرخوارگان حسینی با سربندهای سبز مزین به نام مبارک حضرت علی اصغر(ع) در آغوش مادران خود، همنوا با حضرت رباب(س) صحنه کربلا را ترسیم کرده و اشک ماتم ریختند.

طنین نوای یا علی اصغر مادران ارومیه‌ای در رثای شهید ۶ ماهه کربلا/ لالای علی جان

بار دیگر دعای روحبخش فرج فضای مصلی را معطر می‌کند و شیرخوارگان حسینی با این بوی زیبا معطر می‌شوند.

یکی دیگر پیراهن فرزندش را جلوی گهواره حضرت علی اصغر(ع) می‌گذارد و ‌با صدای بغض آلود خود شفا می‌طلبد پس از او دیگری و ‌سپس مادری دیگر، بغض ها می‌شکنند و اشک‌ها سرازیر می‌شود.

دوباره مادران قیام کرده وفرزندان شیرخواره خود را به یاد حضرت علی اصغر سرباز شش ماهه کربلا وبه تبعیت از ابا عبدالله(ع) بالای دست گرفته واشک می ریزند.

 امروز عطر و بوی دشت کربلا در مصلی شهر ارومیه پیچیده و مشام عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را نوازش می‌دهد.

مصلی پر شده از مادران عاشق اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و صدای گریه ها و ‌لالایی گفتن شان به عرش می‌رسد هر مادری فرزند شیرخوار خود را ‌به یاد ابا عبدالله (ع) و لحظه‌ای که فرزند ۶ ماهه اش را بالای دست گرفته و از دشمنان آب طلب کرد، اشک ماتم می‌ریزد.

در طرفی دیگر لباس مشکی، سربند مزین به نام حضرت علی اصغر (ع) و روسری سبز بر پیشانی کودکان و ‌فرزندان شیرخواره پوشانده شده و برخی آنها را در آغوش کسب ه و همنوا با رباب لالایی علی جان زمزمه می‌کنند.

شفا و حاجت خواستن جلوه دیگری از این مراسم روحانی است بانویی فرزند شیر خواره خود را روی دست بالا گرفته و با گریه از حضرت رباب (س) می‌خواهد که به حق آبروی فرزندش او را شفا دهد.

هر گوشه از مصلی شیرخوارای را در خود جای داده و پر است از مادرانی که اشک، فرصت دیدن را از چشمانشان گرفته است گویی صحرای کربلاست و کودکان از فرط تشنگی فریاد می‌زنند، گویی تاریخ به عقب بازگشته و حرمله ها، اباعبدالله(ع) را نشانه گرفته و کودکان از فرط تشنگی جان می‌سپارند، گویی علی اصغر بار دیگر در دستان ابا عبدالله(ع) قرار گرفته و لبهایش از شدت تشنگی خشک شده است.

گهواره حضرت علی اصغر در گوشه دیگر مصلی میزبان مادرانی است که نذرهای خود را برآن می چسبانند و آرزو می‌کنند حاجت شان روا شود و در سوی دیگر حاجت روا شده ها معرفی می‌شوند و شوق و امیدی دوچندان بر دل مادران آرزومند سرازیر می‌شود.

همایش شیرخوارگان حسینی از سال ۱۳۸۲ در تهران آغاز و به مرور در سایرر شهرها نیز گسترش یافت برای برگزاری این مراسم مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) نیز تشکیل شد از سال ۱۳۹۰ این همایش در بسیاری از روستاها، ۸۰۰ شهر کشور و کشورهای دیگر گسترش یافت.

امروز شهید ۶ ماهه کربلا حضرت علی اصغر (ع) میزبانی می‌کند از عاشقان و  شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت (ع).

همچنین عزاداری و بزرگداشت کودکان واقعه عاشورا و ایجاد گهواره و لالایی خواندن برای کودکان توسط مادران از مراسم مذهبی کهن در کشورمان است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84845036/%D8%B7%D9%86%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%88%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D8%BA%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%AB%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%DB%B6-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7

طنین نوای یا علی اصغر مادران ارومیه‌ای در رثای شهید ۶ ماهه کربلا/ لالای علی جان