معاون حقوقی رئیس‌جمهور: وضعیت دانشجویان بازداشتی پیگیری می‌شود

وی دانشجویان را نخبگان جامعه که قدرت نمایندگی مردم و  تاثیرگذاری بر حاکمیت و مسئولین را دارا هستند دانست.

در ادامه گروهی از دانشجویان بازداشتی در حوادث هفته‌های اخیر به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. برخوردهای نامناسب حراست با دانشجویان، تعیین وثایق سنگین برای برخی از دانشجویان بازداشتی و لزوم رعایت قانون آیین دادرسی کیفری در احضارها و ابلاغ‌ها و رعایت آیین‌نامه و شیوه‌نامه های کمیته انضباطی از مسائل مطروحه توسط  این دانشجویان بود.

همچنین در ادامه نمایندگانی از  انجمن اسلامی مستقل، جنبش‌عدالت خواه دانشجویی، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی دانشگاه تهران و همچنین دانشجویانی از دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی(ره)، علامه طباطبایی(ره)، علم و صنعت، صنعتی شریف، دانشکدگان فارابی، امام صادق (علیه السلام) و دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84928051/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82%DB%8C-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

دهقان ضمن ابراز تاسف از لطمات وارده به امنیت کشور گفت: جان و امنیت همه افراد و جوانان کشور برای ما مهم است، چه افسر نیروی انتظامی که توسط اغتشاشگران صدمه دیده یا شهید شده است و چه آن عزیز بسیجی که با چاقو و اسلحه مزدوران بیگانه زخمی شده و یا به شهادت رسیده است و چه آن جوانی که در اثر هیجانات به خیابان آمده و صدمه دیده است، همه اش موجب تاسف است.

به گزارش ایرنا، محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور با جمعی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و دانشجویان دانشگاههای تهران دیدار و گفتگو کرد.

در ادامه این دیدار دهقان در سخنانی کوتاه به بیان جایگاه و قدرت جنبش دانشجویی پرداخت.  

در این دیدار سید احمد حبیب‌نژاد معاون قانون اساسی معاونت حقوقی نیز ضمن تاکید بر پیگیری حوادث اخیر از منظر حقوقی در معاونت قانون اساسی، بر استمرار این نشست‌ها با حضور مسئولان مربوطه و تلاش در جهت اصلاح برخی هنجارهای قانونی و مقرراتی تاکید کرد.  

وی ضمن تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران از استحکامی برخوردار است که با این حوادث و دشمنی‌ها به لرزه در نمی‌آید تصریح کرد: خدای ناکرده اگر روزی هم این نظام، دچار حادثه شود بدیل این نظام جریان خونریز داعش و جریان منافقین جنایتکار هستند که هیچ ایرانی باشرف حاضر نیست تن به این ذلّت دهد.  

دهقان با تاکید بر لزوم منع ورود نیروهای امنیتی به محیط دانشگاه‌ بر ادامه پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی از نهادهای مسئول تاکید و اعلام کرد که معاونت حقوقی تمام ظرفیت‌های خود را برای حل و فصل مشکلات در حد توان و اختیارات خود به کار می برد.

معاون حقوقی رئیس جمهور ادامه داد: وقتی حصار امنیتی مخدوش می‌شود دشمنان کشور حداکثر استفاده را از این فضا خواهند کرد.

لزوم نگاه فرهنگی به دانشگاه به جای نگاه امنیتی، توجه به کرسی‌های آزاد اندیشی و ایجاد زمینه گفتگو میان طیف‌های مختلف دانشجویی، حضور مسئولان در دانشگاه‌ها و گفتگوی مستقیم با دانشجویان و نیز ضعف مدیران دانشگاهی در مدیریت بحران، پاسخگو کردن مسئولان دانشگاهی در قبال حوادث، منع حضور نیروهای امنیتی در دانشگاهها و پرهیز از دخالت آنها در تجمعات دانشجویی درون دانشگاه، عدم تلاش برای سیاست زدایی از دانشگاهها، به کارگیری ظرفیت‌های دانشگاهی در حکمرانی، تاکید بر اجرای اصول قانون اساسی خصوصا اصل بیست و هفتم و آسان کردن فرایند تاسیس تشکلهای دانشجویی جدید از مهمترین مسائل مطروحه توسط نمایندگان تشکل‌های دانشجویی بود.

معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: باید از این قدرت و توان صیانت کرد، وقتی در محیط فتنه گون مرزبندی میان دانشجویان و کسانی که اقدام به رفتار ساختارشکنانه و تخریبگرانه دارند صورت نگیرد لاجرم فضا امنیتی می‌شود.

این دیدار که در محیطی صمیمانه با حضور حدود ۵۰ نفر از دانشجویان بیش از ۴ ساعت به طول انجامید ۲۵ دانشجو به بیان دغدغه‌ها و روایت های خود از اوضاع دانشگاه پرداختند.