موسیقی گفتار «حالا چرا» شنیدنی شد

اینقدر با بخت خواب آلود من، لالا چرا

در خزان هجر گل‌ای بلبل طبع حزین

سنگ‌دل این زودتر می‌خواستی، حالا چرا

شور فرهادم به پرسش سر به زیر افکنده‌بود

موسیقی گفتار «حالا چرا» شنیدنی شد

او تحصیلات خود را در مدرسه متحده و فیوضات و متوسطهٔ تبریز و دارالفنون تهران گذراند و وارد دانشکدهٔ طب شد. سرگذشت عشق آتشین و ناکام او که به ترک تحصیل وی از رشتهٔ پزشکی در سال آخر منجر شد، مسیر زندگی او را عوض کرد و تحولات درونی او را به اوج معنوی ویژه‌ای کشانید و به اشعارش شور و حالی دیگر بخشید. وی سرانجام پس از ۸۳ سال زندگی شاعرانهٔ پربار در ۲۷ شهریور ماه ۱۳۶۷ هجری شمسی درگذشت و بنا به وصیت خود در مقبرة الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

بی‌وفا حالا که من افتاده‌ام از پا چرا

درباره موسیقی

ای شب هجران که یک دم در تو چشم من نخفت

ژیوان گاسپاریان ۱۵ تیر ۱۴۰۰ در سن ۹۲ سالگی چشم از جهان فروبست. وی که به عنوان استاد ساز دودوک شناخته می‌شد، در سال ۲۰۰۶ نامزد دریافت جایزه گرمی برای بهترین آلبوم موسیقی سنتی در جهان شد. گاسپاریان سابقه همکاری با هنرمندان به نام ایرانی از جمله حسین علیزاده و کیهان کلهر را در کارنامه خود داشت و در روز اول سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر هم در برج میلاد ساز نواخت.

دیگر اکنون با جوانان نازکن، با ما چرا

این سفر راه قیامت می‌روی، تنها چرا

این نوازنده بااستعداد در سال ۱۹۵۹ با کسب مدال طلای چهارمین جشنواره یونسکو نخستین جایزه خود را به دست آورد و در سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۷۳ در همین جشنواره به ترتیب مدال نقره و برنز را گرفت. وی در سال ۱۹۷۳ عنوان هنرمند مردمی ارمنستان را به دست آورد و سال ۱۹۸۸ آغاز زندگی حرفه‌ای او در عرصه بین المللی بود.

آسمان چون جمع مشتاقان پریشان می‌کند

به گزارش خبرنگار ایرنا، درنگی بر سروده‌های خیال‌انگیز شعرای معاصر ایران و جهان به صورت موسیقی گفتار با اجرای مهرداد محمدپور این هفته به شعر حالا چرا سروده محمدحسین بهجت‌تبریزی متخلص به شهریار  و موسیقی متن ژیوان گاسپاریان اختصاص دارد.

گاسپاریان که کودکی سختی داشت، نوازندگی ساز دودوک را از همان دوران و به صورت خودآموز آغاز کرد و در سن ۵۲ سالگی به دانشگاه رفت.

ای لب شیرین جواب تلخ سربالا چرا

بخش موسیقی گفتار ایرنا، هر هفته به یکی از آثار شاعران معاصر اختصاص دارد. این آثار توسط مهرداد محمدپور خوانده شده و در اختیار این خبرگزاری قرار می‌گیرد.       

گاسپاریان علاوه بر چهره‌های ایرانی، با هنرمندان معروف بین‌المللی از جمله پیتر گابریل، ارکان اوگور، مایکل بروک، برایان می، لیونل ریچی، درک شرینیان، هانس زیمر و آندریاس وولن وایدر همکاری داشت. مشارکت در ساخت موسیقی متن فیلم‌های نام آشنایی چون گلادیاتور (ساخته ریدلی اسکات ۲۰۰۰) و الماس خونین (ادوارد زوئیک ۲۰۰۶) از دیگر نقاط پررنگ کارنامه هنری این هنرمند توانا بود.

وه که با این عمرهای کوته بی‌اعتبار

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا

حالا چرا

موسیقی گفتار «حالا چرا» شنیدنی شد

نوشدارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی

خامشی شرط وفاداری بود، غوغا چرا

درباره شاعر

من که یک امروز مهمان توام، فردا چرا

این همه غافل شدن از چون منی شیدا چرا

موسیقی گفتار «حالا چرا» شنیدنی شد


منبع: https://www.irna.ir/news/84874098/%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84%D8%A7-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D9%86%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D8%AF

نازنینا ما به ناز تو جوانی داده‌ایم

عمر ما را مهلت امروز و فردای تو نیست

سیدمحمدحسین بهجت‌تبریزی متخلص به شهریار، شاعر پارسی‌گوی آذری‌زبان، در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی در بازارچه میرزا نصراله تبریزی واقع در چای کنار چشم به جهان گشود. در سال ۱۳۲۸هجری قمری که تبریز آبستن حوادث خونین وقایع مشروطیت بود پدرش او را به روستای قیش قورشان و خشکناب منتقل نمود. دوره کودکی استاد در خاستگاه پدری و در آغوش طبیعت و روستا سپری شد که منظومه حیدربابا مولود آن خاطرات است.

در شگفتم من نمی‌پاشد ز هم دنیا چرا

شهریارا بی‌حبیب خود نمی‌کردی سفر