هشدار سازمان ملل درخصوص تشدید تنش‌ در منطقه در پی آزمایش‌های موشکی کره شمالی

همزمان وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد، هدف موشک کره شمالی منطقه «هوکایدو» واقع در شمالی‌ترین منطقه ژاپن بوده است.

رهبر کره شمالی اوایل سال جاری گفته بود که تسلیحات هسته‌ای او هرگز محدود به مأموریت بازدارندگی جنگ نخواهد شد و در صورت تهدید منافع ملی کشورش، می‌تواند پیشگیرانه از آن استفاده شود.

کره شمالی بعداً طرح‌هایی را برای تعیین وظایف جدید به یگان‌های ارتش در خط مقدم تصویب و این گمانه زنی را ایجاد کرد که این اقدام گامی به سوی استقرار سلاح‌های هسته‌ای میدان نبرد در امتداد مرز خود با کره جنوبی است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84904967/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%84%D9%84-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D8%AA%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D9%86%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C

معاون دستیار دبیر کل سازمان ملل با دعوت از پیونگ یانگ برای از سرگیری گفت وگوهای خلع سلاح کامل شبه جزیره کره، از سیاست هسته‌ای کره شمالی انتقاد کرد و هشدار داد که تحولات نگران کننده دیگری در حال اتفاق است.

به گزارش ایرنا، محمد خالد الخیاری دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی افزود که سازمان ملل از پیونگ یانگ می‌خواهد که اقدامات بی ثبات کننده‌اش را متوقف و به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

منابع خبری بامداد سه‌شنبه گزارش دادند، کره شمالی یک موشک بالستیک به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک کرده است.

چهارمین پرتاب موشکی کره شمالی در حالی سه روز پیش انجام شد که آمریکا و کره جنوبی در حال برگزاری رزمایش«سپر آزادی اولچی» بزرگترین رزمایش نظامی مشترک در حدود پنج سال گذشته بودند.

بر اساس گزارش‌ها، این پنجمین موشک بالستیکی است که از سوی کره شمالی در یک هفته اخیر شلیک شده است.

وی تصریح کرد که دبیرکل سازمان ملل خواستار بازگشت کره شمالی به گفت وگو و مذاکره است و تعهد خود به همکاری با همه طرف‌های مرتبط برای تحقق صلح پایدار و خلع سلاح کامل شبه جزیره کره را تکرار می‌کند.

به گزارش رویترز، ارتش کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی یک موشک بالستیک به سمت ساحل شرقی کره جنوبی شلیک کرده است.

دبیرکل سازمان ملل از بی توجهی کره شمالی به امنیت پروازهای بین المللی و ایمنی، ابراز نگرانی کرد و از این کشور خواست تا گفت وگوهایش با طرف‌های مرتبط جهت تحقق صلح پایدار در شبه جزیره کره و خلع سلاح کامل این منطقه را از سر بگیرد.

به گفته الخیاری، کره شمالی سامانه‌های پرتاب موشک‌های بالستیک کوتاه برد راه اندازی کرده و با اشاره به گزارش دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، خاطرنشان کرد که پیونگ یانگ فعالیت سایت آزمایش هسته‌ای پونگی-ری را متوقف نکرده است.

تلویزیون رسمی ژاپن نیز گزارش داد، موشکی که کره شمالی شلیک کرده، احتمالا از حریم هوایی این کشور عبور کرده است.

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه به وقت محلی، آزمایش موشکی کره شمالی را به شدت محکوم و آن را اقدامی بی پروا و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت دانست.

دستیار دبیرکل سازمان ملل همچنین با انتقاد از رویکرد برخی از کشورها در روی آوردن به استراتژی سلاح‌های هسته‌ای، این تسلیحات را تهدیدی وجودی برای بشریت دانست و بر اهمیت ادامه یافتن تلاش‌های نابودی آنها تاکید کرد.

به استناد گزارش‌های خبری اوایل اردیبهشت ۱۴۰۱ کیم جونگ اون رهبر کره شمالی وعده داد که توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای کشورش را شتاب می‌دهد و آنها را به گونه‌ای آماده می‌کند تا “در هر زمانی” مورد استفاده قرار بگیرد.

این نخستین شلیک موشک بالستیک کره شمالی بر فراز ژاپن در پنج سال گذشته بود.

ایالات متحده آمریکا نیز در واکنش به پنجمین آزمایش موشکی کره شمالی در یک هفته اخیر، خواستار تشکیل نشست شورای امنیت سازمان ملل شده بود که روز چهارشنبه تشکیل شد.