هواشناسی اصفهان در باره شرایط جوی  “هشدار زرد” صادر کرد 

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی اصفهان نیز روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه نقشه‌های هواشناسی بیانگر جوی به نسبت ناپایدار تا اواسط هفته آینده بر روی استان است اظهار داشت: وضعیت جوی در بیشتر مناطق استان به‌صورت قسمتی ابری، گاهی افزایش ابر و وزش باد به نسبت شدید و احتمال بارش پراکنده در غرب استان و روز یکشنبه در نیمه ی جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس این گزارش، احتمال لغزندگی جاده، اختلال در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال آبگرفتگی محدود و خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

این اداره کل همچنین در اطلاعیه دیگری فعالیت سامانه بارشی و رگبار باران، رعدوبرق، احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقتی از اوایل وقت روز یکشنبه تا اواخروقت روز یکشنبه در  مناطق غرب و جنوب استان خبر داد.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی اصفهان برای کلانشهر اصفهان در روز شنبه هوای قسمتی ابری و غبارصبحگاهی گاهی افزایش ابر و  وزش باد به نسبت شدید و برای روز یکشنبه هوای قسمتی ابری و غبارصبحگاهی گاهی افزایش ابر و  وزش باد به نسبت شدید تا شدید پیش بینی کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84925913/%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D8%B1%D8%AF-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

در این اطلاعیه به شهروندان توصیه شده است احتیاط لازم در سفرهای برون شهری، فعالیت کوه‌نوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو را داشته باشند، و نسبت به تسریع در کاشت محصولات پاییزه و تعجیل در برداشت محصولات آماده نیز اقدام کنند.

محمد رضا رفیعی افزود: غبار صبحگاهی در کلان شهر اصفهان و مناطق صنعتی به کاهش دید و کیفیت هوا منجر خواهد شد.

بر اساس این گزارش،  احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، سقوط اشیاء از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت و شکستن درختان کهن‌سال، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، شدت وزش باد در اواسط روز شنبه وجود دارد.

بر اساس هشدار مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور، رنگ زرد برای آگاهی بخشی، رنگ نارنجی برای حفظ آمادگی و رنگ قرمز برای اقدام است.

در این اطلاعیه به شهروندان توصیه شده است از تردد، پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و تابلوهای تبلیغاتی خودداری کنند و احتیاط لازم در هنگام عبور از کنار ساختمان‌های نیمه کاره داشته باشند و نسبت به استحکام سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و و پوشش گلخانه‌ها  توجه لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: دمای هوای بیشتر مناطق استان در ۲۴ ساعت آینده تغییر محسوسی نخواهد داشت.

هواشناسی اصفهان با صدور اطلاعیه‌ای از وزش باد به نسبت شدید تا شدید، وقوع تند باد لحظه ای، خیزش گرد و خاک موقتی با کاهش دید از اوایل وقت روز شنبه تا اواخر وقت روز یکشنبه هفته آینده در بیشتر مناطق استان خبر داد.