وزیر ورزش و جوانان: وارث ۴۸ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام در کشور هستیمبه گزارش خبرنگار ایرنا سید حمید سجادی در پایان سفر یک روزه خود به اردبیل در فرودگاه این شهر با تسلیت ایام اربعین حسینی از تلاش همه دست اندرکاران برپایی موکب‌های اربعین حسینی قدردانی کرد و گفت: طی این مدت همکاران من در وزارت ورزش و جوانان در ۱۸ موکب در عراق و ۲۸۵ موکب در سراسر کشور به زائران اربعین حسینی خدمات رسانی کردند.

وزیر ورزش و جوانان همچنین با قدردانی از میزبانی مسئولین ارشد و نمایندگان استان اردبیل سفر امروز خود به اردبیل را یک سفر ضروری ارزیابی کرد و گفت: بعد از یک سال و چند روز مسئولیت که در کشور گرفتیم وقتی به مناطق مختلف کشور سرکشی می‌کنیم نمی‌دانم واقعا چه چیزی تحویل گرفتیم. در یکی از استان‌ها یک سالن ورزشی که نه آب و نه برق و گاز و نه پارکینگ ندارد، می‌گویند دو سال قبل افتتاح شده است و معلوم است که چه چیزی افتتاح شده است.

وارث ۴۸ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام هستیم

وی با اشاره به اشکالات عدیده سالن‌ها و مجموعه های ورزشی در مناطق مختلف کشور اظهار کرد: واقعیت این است که با مرور این اشکالات کاری انجام نمی‌شود و باید نگاه رو به جلو داشته باشیم تقریباً هم شرایط کشور را می‌دانستیم که آمدیم و مسئولیت گرفتیم. البته قصد ما گله کردن و  انرژی منفی دادن  نیست ولی بد نیست بعضی موقع ها بدانیم که چه چیزی را با چه شرایطی تحویل گرفتیم.

سجادی با بیان اینکه تکمیل و راه اندازی پروژه های وزارت ورزش و جوانان با نرخ امروز نیازمند ۴۸ هزار میلیارد تومان منابع است، اظهار کرد: این در حالی است که در حال حاضر ۶۳۳ پروژه تعطیل است. از سوی دیگر بودجه عمرانی بین یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است و با این رقم نمی‌توان به جنگ۴۸ هزار میلیارد تومان رفت.

وی در عین حال گفت: تکمیل این طرحها البته با تفکر، خلاقیت، ابداع، فروش اموال، واگذاری و راهکارهای قانونی امکانپذیر است و باید هنر مدیریت به خرج دهیم و از این راهکارها استفاده کنیم و خداوند هم کمک ‌کند. البته علاوه بر بحث ساخت وساز موضوع اداره هیات‌های ورزشی هم هست.

سجادی ادامه داد: بعضی از مجموعه های ورزشی ما جا دارد که تجاری شود در تهران تا ۲۰% می‌توانیم اجازه بدهیم فضای ورزشی تجاری شود و با منابع حاصله می‌توان هیاتها را اداره کرد.

عضو کابینه دولت سیزدهم در بخش دیگری از سخنانش گفت: دنیا به سرعت برق و باد جلو می‌رود. شاهد هستیم که در همسایگی ما در یک کشور کوچک بزرگترین مجموعه ورزشی جهان ساخته شده و بزرگترین رویداد ورزشی در این کشور برگزار می شود ما میراث‌دار چیزی هستیم که هرکس توانسته کلنگ زنی کرده و پروژه‌های نیمه تمام به ما به ارث رسیده است. البته من امیدوار هستم و همکاران من می‌توانند با ارتباط و توانی که ایجاد شده و همراهی مجلس و دید مثبت دولت کار را به پیش ببرند.

حمایت رئیس جمهور نبود سرخابی‌ها واگذار نمی‌شدند

وزیر ورزش و جوانان با یادآوری رویکرد مثبت آیت الله رئیسی به ورزش اظهار کرد: باشگاه‌های سرخابی یا پول نداشتند یا بدهکار بودن و افراد زیادی از ایین دو باشگاه طلبکار بودند. ما حتی اگر علاقمند به این دو باشگاه آبی و قرمز هم نباشیم به سرنوشت دو تیم در آسیا حساس بودیم و برای ما مهم بوده است. اگر حمایت شخص رئیس جمهور نبود باور کنید این  دو باشگاه واگذار نمی‌شدند.

 ورزش بانوان باید مستقل و خودکفا شود

 سجادی اضافه کرد: رئیس جمهوری  به ورزش بانوان بسیار حساس هستند در جمع بندی که با ایشان درباره ورزش بانوان داشتیم، درباره اهداف، برنامه ها، فلسفه و رسالت  ورزش بانوان صحبت کردیم و جمع بندی کردیم که ورزش بانوان استقلال یافته و خودکفا شود. اگر ورزش بانوان استقلال پیدا کند یعنی از ورزش آقایان بی‌نیاز شود و خودکفایی ورزش بانوان هم یعنی به چیز دیگری غیر از ورزش بانوان نیاز نداشته باشد و روی پای خود بایستد. طبیعتاً رسیدن به این استقلال و خودکفایی امکانات ویژه مانند استخر، مربی، استادیوم ویژه بانوان، اردو و هتل ویژه بانوان می‌خواهد. الان در شهرهای مختلف هرجا می‌رویم از ما بوستان اختصاصی برای بانوان را می‌خواهند و در ۴۱ سفری که به استان‌ها داشتیم خدا را شکر این مطالبه از ما وجود دارد.

 باید از ظرفیت‌های مردمی در نگهداری مجموعه‌های ورزشی استفاده کرد/راه اندازی استخر نیر حتما توجیه دارد

وی در ادامه با تاکید بر استفاده از ظرفیتهای مردمی و جامعه ورزش در نگهداری و بهره برداری از مجموعه های ورزشی و خودگردانی این مجموعه ها اظهار کرد: در جریان سفر امروز به شهرستان نیر از استخر این شهرستان بازدید کردیم که به روزرسانی  آن بین سه تا چهار میلیارد تومان هزینه دارد ولی اگر این استخر راه بیفتد همه می دانیم  که چه اتفاقات مثبتی رخ می‌دهد  علیرغم برخی نظرات حتما راه اندازی این مجموعه ارزشمند توجیه دارد.

وزیر ورزش و جوانان یادآورشد: بر اساس تحقیقات علمی ورزش همگانی نقش غیرقابل انکاری در کاهش هزینه‌های درمان دارد به طوری که هر یک دلار هزینه در این  ورزش  حداقل سه دلار کاهش هزینه های درمان را در پی دارد این رقم در استرالیا یک به چهار و در کانادا یک به ۳.۴ دلار است. علاوه بر این ارقام برخی موارد مانند ارتقای روحیه جامعه و بالا رفتن راندمان کار در بخش‌های مختلف قابل قیمت‌گذاری نیست.  

به گزارش ایرنا سید حمید سجادی در جریان سفر یک روزه خود به استان اردبیل از پروژه ها و مجموعه های ورزشی اردبیل، نیر، نمین  و سرعین بازدید کرد. وی ساعتی قبل با بدرقه استاندار اردبیل و نایب رئیس مجلس اردبیل را ترک کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84891883/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%88-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AB-%DB%B4%DB%B8-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85