پله برقی و دانستنی های آن؛ لیست قطعات، کارایی و طراحی نصب هرکدام از اجزای پله متحرک

پله برقی و دانستنی های آن؛ لیست قطعات، کارایی و طراحی نصب هرکدام از اجزای پله متحرک

سیستم ترکز به عنوان مسیری در داخل خرپا تعبیه شده است تا زنجیره پله را هدایت کند، که به طور مداوم پله‌ها را از سکوی پایین می‌کشد و در یک حلقه تکراری به سمت بالا برمی گردد. این پله برقی‌ها تا پنج طبقه به راحتی و بدون هیچ گونه مزاحمتی قابل استفاده هستند. وقتی این نمایشگر در پله برقی وجود داشته باشد، در صورت بروز هرگونه خطا، کد نقص بر روی آن نمایش داده می شود.

این نوع پله ها در فروشگاه های خصوصی چند طبقه، هتل های دارای بیش از یک لابی و… مورد استفاده قرار می گیرند. ساختمان‌ها یا کاربری‌هایی وجود دارند که از پله‌برقی در بیشتر اوقات شبانه روز توسط عموم استفاده می‌شود و معمولاً در خارج از ساختمان با پوشش کامل قراردارند یا در مسیر استفاده عموم در داخل ساختمان‌هایی هستندکه همواره مسیر رفت و آمد است. از جمله این کاربری‌ها می‌توان به پل‌های عابر پیاده، ایستگاه‌های دورافتاده و غیراصلی مترو، بخش‌هایی از ساختمان‌های عمومی که دسترسی بین دو سطح خیابان‌ها از طریق آنها انجام می‌گیرد، اشاره نمود. این نوع آرایش بیشتر برای مکان‌هایی مناسب است که جریان حرکت افراد به یک سـمت باشد.

– پوشش رنگ کلیه قطعات فلزی و سازه ضد زنگ باشد، پیشنهاد می‌شود در کلیه سطوح خارجی پله از استیل ضد زنگ استفاده شود. اگر از دیدگاه معماری به مسئله نگاه کنیم، ساختمان های نیمه تجاری ترکیبی از بافت تجاری و مسکونی هستند. اصولا از این پله برقی ها به عنوان یک پل بین دو نقطه استفاده می شود. از یک ردیف مسافرین از طبقه بالا به طبقه پایین می آیند و از ردیف دیگر برعکس.

درجه حفاظت موتور در این دستگاه IP۵۴ بوده و کلیه قطعات دارای رنگ ضد زنگ می باشند. اولین مرحله ساخت پله برقی، تکمیل طراحی مطابق آنچه در قسمت قبلی عنوان شد می باشد. سازندگان پله برقی از اطلاعات جمع آوری شده در بخش طراحی استفاده می کنند تا پله برقی مورد سفارش را با تجهیزات منتطبق بر نیاز هر مشتری تولید نمایند. شرکت های تولید کننده که سازندگان قطعات پله برقی هستند و شرکت های نصاب که عملیات طراحی و نصب تجهیزات را انجام می دهند.

هشتمین سمپوزیوم بین المللی مهندسی آسانسور و پله برقی

گامهای پله بایستی در فاصله صحیحی نسبت به یکدیگر تنظیم شده باشند تا مانع بروز هرگونه فشار یا مالش بر روی یکدیگر شوند. همچنین نبایستی آنقدر از هم فاصله داشته باشند که شکاف بزرگی بین پله ها ایجاد شده و امکان آسیب پای استفاده کنندگان فراهم آید. زنجیرپله از قطعات مهم پله های برقی می باشد که از جنس فولاد است.مهمترین اصل در مورد زنجیر نحوه روغنکاری ان است که اکثرا به صورت دستی یا اتوماتیک صورت میگیرد همچنین جدیدا زنجیرهایی عرضه شده اند که در طول عمر نیاز به روغنکاری ندارند. پله برقی اولیه از فولاد و چوب یا رشته فلزی بسته با پیچ و مهره ساخته می شد.امروزه پله های برقی اکثرا از آلمینیوم ساخته می شود با نگاهی به اطراف میتوان به نقش پله برقی در جابجایی مسافران پی برد. مکان های تجاری و فروشگاه ها به منظور جذب بیشتر مشتری و بازدید کننده از پله برقی استفاده کرده و ایجاد انگیزه برای بازدید دیگر طبقات است. وسیله ای است که در مسیر حرکت افراد قرار گرفته شده و در جهت بالا و پایین بردن افراد در دو طبقه غیر همسطح به کار میرود.

طبق استاندارد در صورتی که ارتفاع پله برقی بیش از ۶ متر باشد و یا سرعت پله برقی بیش از ۰.۵ متر بر ثانیه باشد شیب آن نمی تواند از ۳۰ درجه بیشتر باشد. پله های برقی انواع مختلفی دارند که هر کدام جهت نصب در مکان های مختلف طراحی و ساخته می شوند. برخی از پله های برقی از خارج از کشور وارد شده و قیمت بالاتری دارند، برخی هم تولید داخل کشور هستند و از قیمت مناسب تری برخوردارند. انتخاب محل قرار گیری پله برقی به گونه ای که افراد برای سوار و یا پیاده شدن دچار مشکل نگردند و دسترسی به پله برقی در ساختمان نزدیک و مناسب باشد. شکل ظاهری پله برقی هایی که در ساختمان ها اجرا می شود می تواند با نظر و در خواست استفاده کنندگان باشد. قطعاتی همانند روکش بدنه، سبک پله ها، رنگ ظاهری و غیره می تواند با سلیقه مشتریان متنوع باشد و ظاهر زیبایی داشته باشند.

آمار مصدومان برحسب جنسیت نیز بسیار جالب توجه می‌باشد، به طوری که ۷۳% (۲۲۴) مورد از مصدومان مرد و تنها ۲۲% از بررسی آنها زن بوده‌اند. پس از باز شدن موارد نصب مواد ، تمام قسمتهای نصب باید شمارش شوند و مطابق موارد نشان داده شده در فاکتورها باشند. محصولات از طریق نیاز مشتری تولید می شوند ، طراحی های مختلف سبک های مختلفی را نشان می دهد. امری ضروری می باشد زیرا طی کردن حجم زیادی از پله ها حتی برای افراد جوان نیز سخت می باشد.

برس ایمنی[ویرایش]

پیش از آنکه همه چیز درباره برق اضطراری آسانسور را مورد بررسی قرار دهیم باید به نکته‌ای اشاره کنیم. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که از ارتفاع، هواپیما، پله برقی و… می‌ترسید یا تردد از راه‌پله را به سوار شدن آسانسور ترجیح می‌دهید، لازم است بدانید که احتمالا شما… نخستین گزارشات ثبت شده مبنی بر این است بهره برداری پله برقی در فروشگاه فردوسی تهران و درسال 1338 توسط افراد آلمانی صورت گرفته است. این محصول از کمپانی اوتیس بوده همچنین در آن سال ها شرکت اوتیس و شیندلر بیشترین سهم بازار را دردست داشتند.

  • اگر از اسکالافوبیا رنج می برید، احتمالاً باید درمان حرفه ای را امتحان کنید.
  • در پله‌برقی‌ها، پیاده‌روهای متحرک و رمپ‌ های با عرض پله 1000 mm، دو نفر به راحتی روی هر پله جا می‌گیرند.
  • ساختمان‌ها یا کاربری‌هایی وجود دارند که از پله‌برقی در بیشتر اوقات شبانه روز توسط عموم استفاده می‌شود و معمولاً در خارج از ساختمان با پوشش کامل قراردارند یا در مسیر استفاده عموم در داخل ساختمان‌هایی هستندکه همواره مسیر رفت و آمد است.