چین خواهان تکیه بر منطق و خویشتن داری طرف ها در جنگ اوکراین شدبه گزارش سه شنبه شب ایرنا از “خبرگزاری شینهوا” نماینده چین رعایت مؤثر قوانین بشردوستانه بین‌المللی و اجتناب از حمله به غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی را تکرار کرد.

گنگ در اظهارات خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اوکراین گفت که از زمان تشدید کامل بحران در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، درگیری منجر به تلفات زیادی در میان غیرنظامیان بی گناه و آسیب و تخریب زیرساخت ها شده است.

وی با بیان اینکه اخیراً درگیری‌ها به‌جای توقف، تشدید شده و هر مدتی حملات بی رحمانه ای رخ می‌دهد اعلام کرد چین به شدت نگران این شرایط است.

معاون نماینده دائم چین ادامه داد: ما مجدداً از طرف‌های درگیری می‌خواهیم تا منطق و خویشتنداری را رعایت کنند، قوانین بشردوستانه بین‌المللی را به طور مؤثر رعایت کنند و از حمله به غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی خودداری کنند.

گنگ با اشاره به اینکه هیچ برنده ای در درگیری و رویارویی وجود ندارد و ابزار نظامی صلح پایدار را به ارمغان نمی آورد، به اظهارات شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در دیدار اخیر با یک رهبر خارجی اشاره کرد.

رییس جمهور چین گفته بود که آتش بس زودهنگام و حل و فصل سیاسی به نفع همه طرف هاست و اوضاع باید با رعایت سه اصل عدم گسترش میدان نبرد، عدم تشدید درگیری ها و عدم شعله ور شدن تنش ها از سوی هیچ طرفی کنترل شود.

گنگ خاطرنشان کرد که چین همواره در مورد اوکراین تاکید کرده است که حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها، اهداف و اصول منشور سازمان ملل باید رعایت شود و نگرانی‌های امنیتی مشروع همه کشورها باید جدی گرفته شود.

به گزارش ایرنا، حمله به بیمارستان کودکان در کی یف بار دیگر موضوع نشست دیگری در شورای امنیت سازمان ملل درباره جنگ اوکراین شد که روسیه حمله به این بیمارستان را تکذیب اما اوکراین و حامیانش، مسکو را عامل این فاجعه که قبل از نشست ناتو رخ داد، می دانند.

سرپرست معاونت امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل درباره حمله به بیمارستان کودکان در کی یف اوکراین گفت: حملات عمدی به بیمارستان حفاظت شده جنایت جنگی است و عاملان آن باید پاسخگو باشند.

روسیه فاجعه بیمارستان اصلی کودکان کی‌یف را که در پی اصابت موشک رخ داد، رد و اعلام کرد که سقوط یک موشک پدافند هوایی اوکراین عامل این رخداد بوده است.

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد: کرملین قاطعانه اتهامات مربوط به حمله روسیه به بیمارستانی در کی‌یف را رد می کند.
دیمیتری پسکوف افزود:‌ ما همچنان اصرار داریم: ما به اهداف غیرنظامی حمله نمی کنیم و حملات نیروهای مسلح روسیه به زیرساخت‌های کلیدی و اهداف نظامی که به نوعی با توانمندی نظامی اوکراین مرتبط هستند، صورت می‌گیرد.
وی، توجه همگان را به بیانیه وزارت دفاع روسیه جلب کرد که این وزارتخانه طی آن به طور مطلق حمله به اهداف غیرنظامی را رد و بیان می‌کند که سقوط یک موشک پدافند هوایی اوکراین عامل این حادثه بوده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/85534876/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AA%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82-%D9%88-%D8%AE%D9%88%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D9%81-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%AF