۱۴ کارگاه صنایع دستی در خلخال فعال شد

وی گفت: با اجرای برنامه‌های حمایتی از صنعتگران فعال در حوزه تولیدات دستی ، صنایع دستی این شهرستان احیا شده و رونق گرفته است.

او با اشاره به ظرفیت‌های خلخال در حوزه صنایع دستی بیان کرد: با توجه به اینکه جاجیم خلخال از صنایع‌دستی  شاخص و شناخته شده در سطح ملی و جهانی است، ضمن حمایت، ترویج و آموزش صنعتگران و هنرمندان جاجیم‌باف شهرستان، روند اداری ثبت خلخال به‌ عنوان شهر ملی جاجیم آغاز در لیست شهرهای دارای صنایع دستی ممتاز کشور در حال انجام است .

درویشی با اشاره به بازدید مستمر و مداوم از کارگاه‌های صنایع‌ دستی شهرستان افزود: این بازدیدها با هدف رفع مشکلات و تقویت فعالیت صنعتگران انجام می‌شود و امسال ۱۸ مورد بازدید از کارگاه‌های صنایع‌ دستی شهرستان انجام شده و تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های شهرستان خلخال در حوزه صنایع‌ دستی تلاش می‌کنیم تا با حمایت از صنعتگران و تولیدکنندگان زمینه برای رونق تولیدات در این حوزه را فراهم کنیم.

وی صدور ۱۰ مورد پروانه تولید انفرادی و نیز تمدید ۳۰ پروانه تولید انفرادی را از دیگر اقدامات این اداره در سه ماه نخست امسال برشمرد و بیان کرد: ۶ مورد مجوز مشاغل خانگی نیز در این مدت صادر شد.

چرم و ملیله اردبیل ، معرق نمین ، جاجیم ، مرصع سنگ و معرق سنگ خلخال و گلیم عنبران از جمله صنایع دستی استان اردبیل است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84823635/%DB%B1%DB%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%84%D8%AE%D8%A7%D9%84-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D8%AFعلی درویشی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این مدت با هدف حمایت از صنعتگران و فعالان حوزه صنایع ‌دستی دو کارگاه به بخش خصوصی واگذار شد.

اردبیل از استان‌های برجسته در زمینه صنایع دستی در ایران محسوب می‌شود و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته‌های دور کالاها و آثار ارزشمند در این زمینه خلق می‌کند.

بیش از ۹۰ هزار نفر در استان اردبیل در تولید رشته‌های متنوع صنایع دستی اشتغال دارند.

او از معرفی سه نفر از فعالان صنایع‌ دستی شهرستان به بیمه روستایی و عشایر برای بهره‌مندی از خدمات بیمه‌ای خبر داد.