۶۷ هکتار از اراضی ملی در مهاباد رفع تصرف شدسیدانور حسینی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال ۲۸ هکتار از اراضی ملی در قالب ۲۶ پرونده از طریق مراجع قضایی در حال رسیدگی بوده که با قطعی شدن رای آنها خلع ید خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین در این مدت حدود ۲۱ هکتار از اراضی با صلح و سازش بین متخلفان و اداره در قالب ۱۱ پرونده رفع تصرف شده و چهار پرونده تخلف به مساحت ۱.۳۸ هکتار قلع و قمع شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد اضافه کرد: امسال بیش از ۳۵ تُن انواع چوب قاچاق در این شهرستان کشف و ضبط شده که در همین ارتباط چندین دستگاه خودرو حمل چوب قاچاق نیز توقیف و رانندگان آنها که از متخلفان قاچاق چوب و قطع درختان بودند با همکاری نیروی انتظامی در مناطق مختلف شهرستان دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

حسینی اظهار کرد: در سال جاری ۳۳ فقره پرونده تعلیف غیرمجاز اراضی ملی شامل پنج هزار راس واحد دامی در مهاباد تشکیل شده که تمام این پرونده‌ها مختومه و جریمه خسارت دریافت شده‌ است.

وی گفت: برای حفاظت دقیق از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح منابع طبیعی مهاباد است.

رییس اداره منابع طبیعی مهاباد از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی به ماموران یگان حفاظت این اداره اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی در مورد آن صورت گرفته و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است، در این شهرستان بیش از هزار هکتار جنگل در منطقه «کاولان و کوران»، ۱۰۰ هکتار جنگل‌های مصنوعی و ۸۸ هکتار را ذخیره‌گاه جنگلی وجود دارد.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/85531873/%DB%B6%DB%B7-%D9%87%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%AA%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%B4%D8%AF